...
choroby i problemy zdrowotneprodukty farmaceutyczneZdrowie

Stomia stanowi nadal temat tabu

W Polsce żyje około 40 tysięcy osób ze stomią. Niewiedza na temat stomii jest ogromna.  Stomia bardzo często jest przyczyną ograniczenia kontaktów społecznych i rezygnacji z wielu przyjemności. Tymczasem ze stomią można normalnie żyć. Na pewno potrzeba jest odpowiednia dieta i umiejętności związane z korzystaniem ze sprzętu stomijnego.

sprzęt stomijny (źródło:convatec.pl)
sprzęt stomijny (źródło:convatec.pl)


Czym jest stomia?
Przetoka powstaje wskutek chirurgicznego połączenia jelita z powierzchnią ciała. Po zabiegu pacjenci nie mogą kontrolować wypróżniania. Zwieracz zostaje zamknięty u ujścia jelit. Wszelki resztki pokarmowe zgromadzone zostają w okresowo opróżnianych workach, które zlokalizowane są przy ścianie brzucha. Stomia nie sprawia bólu, ponieważ nie jest unerwiona. Innymi słowy stomia ma za zadanie wydalanie kału przez otwór przy brzuchu. Jest możliwość umiejscowienia jej na stałe (gdy został usunięty odbyt) lub stomię „mocuje” się czasowo (na okres przyswojenia organizmu do naturalnego wypróżniania, np. po operacji jelita grubego). Więcej na ten temat można przeczytać na stronie convatec.pl – zobacz stomia.

Rodzaje stomii
Ze względu na miejsce wyłonienia stomii dzieli się ją na: kolostomię, ileostomię oraz urostomię. Kolostomia może być wytworzona w różnych odcinkach jelita grubego. Ujście jelita znajduje się na brzuchu, wykonuje się ją w sytuacji, gdy konieczne jest usunięcie części jelita grubego. O ileostomii mówi się w przypadku konieczności usunięcia całości jelita grubego. Wydalanie stolca jest niekontrolowane, zatem chory jest zmuszony do noszenia worków na stałe. Powinno się opróżniać je kilka razy dziennie. Urostomia służy do wydalania moczu w sytuacji uszkodzenia pęcherza moczowego.

Życie ze stomią
Codzienne funkcjonowanie ze stomią może wydawać się uciążliwe. Trudno jest uwierzyć w to, że z przetoką można normalnie funkcjonować.  Bez dobrego sprzętu nie mamy szans na jakikolwiek komfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny.  Worek na stolec może być niewidoczny dla otoczenia, jeżeli wybierzemy sprzęt stomijny godny zaufania. Bezpieczny sprzęt oferuje firma ConvaTec – wiodący producent na rynku europejskim, dla którego główną ideą jest poprawa jakości życia chorego. Na stronie ConvaTec można znaleźć kompleksowe produkty do opieki stomijnej. Sprawdź rodzaje stomii i przekonaj się, że życie z przetoką jest możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice