...
choroby i problemy zdrowotnelekarze specjalisciZdrowie

Stomia – wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry

Pielęgnacja stomii (przeczytaj) powinna być najważniejszą czynnością wykonywaną codziennie przez osobę posiadającą sztuczny odbyt. Odpowiednia higiena osobista oraz regularne wymiana sprzętu stomijnego to podstawy warunkujące codzienne funkcjonowanie oraz powrót do trybu życia sprzed operacji. Chory powinien zatem obserwować stomię przy każdej wymianie worka. A regularna pielęgnacja zapewni uczucie komfortu i pozwoli poczuć się  tak, jakby worka nie było na brzuchu.

06ee2e0a-b7a7-4f2a-9e4e-417026501325

Odpowiedni sposób zmiany worka stomijnego

Codzienne wymienianie worka stomijnego dla wiele osób na początku jest trudną czynnością powodującą spory dyskomfort psychiczny. Podczas wymiany worka należy zachować spokój. Niepotrzebny stres i pośpiech tylko skomplikuje sprawę. Czynność najlepiej wykonać w łazience lub w miejscu z dostępem do bieżącej wody, wacików i chusteczek higienicznych. Jeżeli worek zostanie zmieniony w niedokładny sposób, to może sprawić, że będzie noszony nieco krócej niż zakłada producent, bo po prostu szybciej się odczepiał. Nieprawidłowo przymocowany worek stomijny może podrażniać skórę i powodować ból. Uwaga! Ważne jest to, aby w domu chorego zawsze były zapasy sprzętu stomijnego. Warto przygotować kącik w łazience na worek i płytki stomijne, np. jedna półka w szafce w zupełności wystarczy. W końcu życie ze stomią jest możliwe i można zaakceptować ten stan tak, jak inne dolegliwości. Niezmiernie ważny jest także wybór odpowiedniego sprzętu stomijnego. Godne polecenia produkty  do pielęgnacji stomii oferuje firma ConvaTec.

Zadbana skóra wokół stomii

Skóra wokół stomii powinna być sucha, czysta i pozbawiona stanów zapalnych. Nawet najmniejsze zmiany skórne należy jak najszybciej zaleczyć, by nie dopuścić do pojawienia się nadżerek. Jeżeli pojawią się jakieś podrażnienia, lepiej jest udać się do pielęgniarki stomijnej, która oceni stan skóry. Niekiedy konieczna może być wizyta u dermatologa, zwłaszcza gdy chory ma łuszczycę lub AZS. Konieczna jest dokładna obserwacja skóry, szczególnie podczas zakładania wcześniej niestosowanym plastrów, bo niektóre produkty mogą działać alergizująco.

W zależności od rodzaju stomii, pielęgnacja wygląda nieco inaczej. W przypadku kolosomii może zdarzyć się tak, że stolec będzie zatrzymywał się przy ujściu stomii. Warto wówczas zdecydować się na specjalny worek, którego wnętrze zostało wyłożone folią zapobiegającą przyleganiu treści jelitowych do ścianek sprzętu stomijnego. U osób z urostomią skóra może być pomarszczona i rozmoczona przez mocz. Trzeba wtedy wyprać specjalny sprzęt stomijny specjalnie przeznaczony dla osób z urostomią, m.in. ConvaTec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice