...
piękny uśmiech

SOS dla pięknego uśmiechu – wybielanie zębów

wybielanie zębów piękny uśmiech

Wybielanie zębów stało się jednym z najpopularniejszych zabiegów współczesnej stomatologii estetycznej. Liczba osób, które decydują się na rozjaśnienie uśmiechu rośnie niemalże z roku na rok. Nic dziwnego – białe zęby to element wizerunku, podnoszący jednocześnie naszą pewność siebie. Zawsze wtedy, gdy zęby tracą swój kolor – pod wpływem czasu i niekorzystnych nawyków – zabieg wybielania może przywrócić im wymarzony blask. Kiedy zdecydować się na wybielanie zębów i jaką metodę wybrać? Czy wybielanie zębów w domowych warunkach jest skuteczne? Czy należy obawiać się bólu po wybielaniu? I wreszcie – jak sfinansować sam zabieg? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Dlaczego zęby żółkną?

Kluczową przyczyną utraty śnieżnobiałego koloru zębów jest upływ czasu. Wraz z nim nasze zęby stopniowo ciemnieją, co wynika ze ścierania się szkliwa i odkładania barwnika w zębinie. Za odbarwienia odpowiadają też resztki jedzenia, jakie osadzają się w szczelinach zębów. Niemniej ważne są też nawyki żywieniowe i nałogi, które mogą sprzyjać żółknięciu zębów. Do utraty bieli zębów prowadzi przede wszystkim spożywanie dużych ilości kawy i herbaty, jak również długotrwałe palenie nikotyny. Niekorzystne działanie na zęby wykazują również cytrusy, które powodują erozję szkliwa.

Hollywoodzki uśmiech

hollywoodzki uśmiech

Czy zabieg gwarantuje efekt uśmiechu jak u gwiazdy filmowej? To pytanie zadaje sobie większość osób, które zastanawiają się nad wybielaniem zębów. Przede wszystkim warto pamiętać, że zęby celebrytów, choć piękne, poddawane są ingerencji programów graficznych. Osławiona „hollywoodzka” biel nie jest do końca naturalna. Często uzyskuje się ją za pomocą licówek, czyli specjalnych nakładek mocowanych na przodach zębów. Prawdziwa barwa zębów, w zależności od wielu czynników, może różnić się między sobą – od odcieni żółci po szarości. Jest to związane z tym, że każdy z nas ma indywidualny odcień zębów. Zabieg wybielania pozwala jedynie na przywrócenie ich naturalnego koloru i usunięcie ewentualnych przebarwień. Co ważne, zmiana barwy zębów o kilka odcieni stabilizuje się po około dwóch tygodniach od zabiegu i utrzymuje się przez okres od roku do trzech lat. Rozbieżność ta wynika z nawyków higienicznych i żywieniowych. Kiedy zęby ponownie ulegną przebarwieniu, dla zachowania idealnego uśmiechu konieczne będzie powtórzenie zabiegu.

Kiedy nie wybielać zębów?

Wybielanie zębów przynosi satysfakcjonujące dla większości pacjentów efekty, jednak nie jest zalecane każdemu. Do głównych przeciwwskazań do wykonania zabiegu, zaliczyć można:

  • ciążę i okres karmienia piersią,
  • ostre przebarwienia tetracyklinowe czwartego stopnia, wymagające założenia koron lub licówek,
  • silną wrażliwość termiczną zębów,
  • alergię na którykolwiek ze składników materiałów wybielających,
  • wiek poniżej 16. roku życia.

Czy wybielanie zębów boli?

wybielanie zębów czy bolesne

Podczas zabiegu i po jego zakończeniu może wystąpić przemijająca samoistnie nadwrażliwość termiczna zębów bądź też ich ból. Ryzyko wystąpienia efektów ubocznych zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Wpływ na to ma również wybrana metoda wybielania. W przypadku lamp LED, które emitują światło zimne, ryzyko wystąpienia negatywnych odczuć jest znacznie mniejsze. Warto również pamiętać, że wybielanie zębów jest bezpieczne, ale pod jednym warunkiem: jeśli zdecydujemy się na zabieg w gabinecie stomatologicznym i pod okiem specjalisty.

Wybielanie zębów – co najskuteczniejsze?

Decydując się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym możemy wybierać między dwoma metodami – wybielaniem lampą podczas wizyty i wybielaniem nakładkowym w domu. Wybielanie w gabinecie przeprowadza się przy użyciu specjalistycznej lampy, a cały zabieg trwa do 2 godzin. W jego trakcie na zęby nakładany jest żel wybielający o wysokim stężeniu. Jego działanie wzmocnione jest poprzez naświetlanie lampą. Efekty zabiegu widoczne są natychmiast po jego zakończeniu. W drugim przypadku, lekarz stomatolog wykonuje odcisk szczęki pacjenta, a następnie na jego podstawie przygotowuje tak zwane nakładki, czyli szyny do wybielania zębów. Spasowane szyny wraz z zapasem żelu wybielającego i instrukcją użytkowania pacjent zabiera ze sobą do domu. Całą procedurę wypełniania i zakładania nakładek należy powtarzać – w zależności od zaleceń lekarza – przez kilka lub kilkanaście dni. Na efekt wybielania tą metodą musimy nieco poczekać, jednak będzie on trwalszy w porównaniu z metodą z lampą. Dodatkowo po zabiegu konieczne jest stosowanie tak zwanej białej diety, zgodnie z którą należy wyeliminować z niej napoje i pokarmy silnie barwiące zęby. Ciekawą alternatywą dla obu metod może być wybielanie laserowe. To stosunkowo nowa, choć znacznie droższa metoda, które daje szybkie i długotrwałe efekty.

Przeciętne koszty procedur stomatologicznych możesz sprawdzić na https://www.mediraty.pl/stomatologia/przecietne-koszty-procedur/

Domowe sposoby na wybielanie zębów – czy są skuteczne?

skuteczne wybielanie zębów

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest skuteczne, ale jednocześnie kosztowne. Z tego powodu niektóre osoby decydują się na samodzielne rozjaśnienie zębów w domowym zaciszu. W tym celu korzystają z preparatów wybielających, jakie są dostępne w wielu sklepach. Warto mieć jednak na uwadze, że pasty do zębów, nakładki czy paski wybielające zamiast pomóc, mogą dodatkowo zaszkodzić naszym zębom. Pierwsze z nich wykazują wysoką, wyższą niż w przypadku tradycyjnych past, ścieralność, co może skutkować uszkodzeniem szkliwa. Natomiast paski i nakładki wybielające mają zwykle standardowy rozmiar przez co trudno o ich idealne dopasowanie do zębów. W efekcie preparat, którym są pokryte, może przedostawać się do jamy ustnej i powodować silne podrażnienie. Co więcej, by uzyskać pożądany efekt, muszą być stosowane długotrwale, co warto najpierw skonsultować z lekarzem. Dlatego też zaleca się wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym.

Finansowanie kosztów wybielania zębów

Wybielanie zębów, choć niezwykle skuteczne, wiąże się z wysokimi kosztami leczenia. Te sięgać mogą nawet 800-1200 zł za pojedynczy zabieg. Z pomocą wszystkim osobom, które marzą o śnieżnobiałym uśmiechu, przychodzą specjalne programy finansowania. Oferowane przez nas MediRaty, czyli program ratalny procedur stomatologicznych umożliwia wykonywanie drogich zabiegów bez obciążania portfela. Zainteresowanym uzyskaniem środków na leczenie, oferujemy pożyczki 0% – po potwierdzeniu wariantu finansowania z wybraną kliniką. Sprawdź, jak możemy pomóc ci w realizacji marzeń o idealnym uśmiechu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice