...
Zdrowie

Joga. Dlaczego warto ćwiczyć?

Yoga - dlaczego warto ćwiczyć

Joga jako dyscyplina samodoskonalenia się, medytacji i ascezy powstała w Indiach. Namacalnymi dowodami na  praktykowanie jogi przez ludzi starożytnych są odkryte przez archeologów figurki ludzkich postaci w charakterystycznych asanach, pochodzące sprzed 1500 lat p.n.e. Obecnie praktykuje się ponad 100 różnych odmian jogi, a w naszej kulturze coraz większą popularnością cieszy się uprawiana dla zdrowia hathajoga, która koncentruje się na ćwiczeniach fizycznych i umysłowych, z mocno ograniczoną medytacją. Jak ćwiczyć jogę? W czym pomaga joga?

Joga dla początkujących

Joga składa się najczęściej z 4 elementów: ćwiczeń oddechowych, asanów, rozciągania (mięśni i ścięgien) oraz medytacji. To wyjątkowa forma aktywności, która równocześnie jest odpoczynkiem dla naszego umysłu i dość intensywnym treningiem dla ciała. Osoby zaczynające swoją przygodę z jogą powinny zdecydować się na jej uprawianie pod okiem profesjonalisty – tylko w ten sposób uda się uniknąć ewentualnych błędów, np. w przyjmowaniu kolejnych asanów (precyzja jest tutaj bardzo ważna!). Takie profesjonalne usługi świadczy np. YogaMedica, czyli warszawski ośrodek fizjoterapii opartej na jodze. Zatrudniona w ośrodku kadra to wykształceni fizjoterapeuci, którzy wprowadzą nas w świat jogi w sposób absolutnie bezpieczny dla nas, w razie potrzeby modyfikując programy i dopasowując ćwiczenia do naszych możliwości i potrzeb.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy ćwiczenie jogi jest właśnie dla nas – sprawdźmy co ona może nam dać.

Co nam daje joga?

Joga to jeden z wielu sposobów na realizowanie aktywności fizycznej, która jest podstawowym (obok odpowiednio zbilansowanej diety) elementem tzw. zdrowego stylu życia. Tempo życia współczesnego człowieka oraz ogromna ilość informacji i bodźców, z którymi codziennie się mierzymy sprawiają, że coraz chętniej decydujemy się właśnie na ćwiczenie jogi. Dlaczego? To unikatowe połączenie ćwiczeń dla ciała oraz wytchnienie dla umysłu. Ponadto joga nie obciąża znacząco organizmu, a to oznacza, że może ją uprawiać niemal każdy. W jodze ważna jest wytrwałość i regularność, dzięki którym dość szybko będziemy mogli zauważyć pozytywne efekty ćwiczeń. Jakie zalety ma joga i co nam może dać?

Podniesienie sprawności i wydolności organizmu

Joga to zestawy ćwiczeń, a dokładniej – asanów, czyli konkretnych pozycji, które trzeba przybrać i przez określony czas utrzymać. Asany pozwalają podnosić sprawność organizmu przede wszystkim poprzez wzmacnianie mięśni i zwiększanie ruchomości stawów. Istotne jest to, że asany równo obciążają mięśnie, stawy i kości, sprzyjając tym samym równomiernemu rozwojowi całego ciała i spowalnianiu procesów zużywania się poszczególnych tkanek organizmu. Osoby trenujące systematycznie i dokładnie dość szybko mogą odczuć większą siłę, elastyczność i gibkość swojego ciała oraz mniejszą podatność na urazy.

Yoga kręgosłupa

Poprawa postawy i wyglądu

Wszystkie asany wykonywane są na tzw. wydłużonym kręgosłupie (kręgosłup jest rozciągnięty, ze zwiększonymi dystansami między kręgami) i mają dobroczynny wpływ na mięśnie kręgosłupa (poprawia się ich ukrwienie, zwiększa ich elastyczność i moc). To pozwala na wyrobienie sobie pozytywnych nawyków dotyczących przyjmowania prawidłowej postawy, może również sprzyjać korygowaniu niektórych wad postawy, a także likwidowaniu uciążliwych bólów głowy, szyi i pleców. Ponadto joga wysmukla sylwetkę i sprawia, że wyglądamy i czujemy się młodziej. We wspomnianym już ośrodku YogaMedica prowadzona jest m.in. joga kręgosłupa i joga kręgosłupa szyjnego, która w całości koncentruje się wokół problemów z nim związanych.

Poprawa zdrowia i funkcjonowania organizmu

Praktykowanie jogi sprzyja utrzymywaniu ciśnienia na stałym i prawidłowym poziomie, przede wszystkim dzięki asanom poprawiającym ukrwienie tkanek oraz ćwiczeniom oddechowym, pozwalającym stabilizować rytm serca. Tym samym regularnie ćwiczona joga może minimalizować ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego (m.in. zawału, udaru, wylewu i miażdżycy) oraz otyłości, która uznawana jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Joga pomaga również w odchudzaniu – to przyjazna każdemu organizmowi forma aktywności fizycznej, która dodatkowo może poprawiać trawienie i przyspieszać metabolizm. Joga wspiera również układ hormonalny człowieka, pobudzając gruczoły hormonalne (m.in. tarczycę, przysadkę mózgową i jajniki) oraz sprzyjając regulacji poziomów hormonów w organizmie (stąd czasem spotykane określenie: joga hormonalna).

Redukowanie stresu

Asany wymagają ciszy i skupienia, podobnie jak ćwiczenia oddechowe. Jedno i drugie sprzyja wyciszeniu układu nerwowego, redukuje stres i pozwala przywrócić oraz zachować równowagę naszemu umysłowi i emocjom. Osoby ćwiczące regularnie przez dłuższy czas są w stanie lepiej kontrolować swoje emocje, łatwiej przychodzi im uwalnianie się od wszelkich napięć i pełniej korzystają z różnych form relaksu – to wszystko przekłada się na dobrą kondycję psychiczną i umiejętność dystansowania się do problemów, czy obciążających zdarzeń.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Fizjoterapii Opartej na Jodze Yoga Medica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice