...
badania lekarskieZdrowie

Rehabilitacja po urazie lub operacji. Najlepsza czas na rozpoczęcie

Rehabilitacja po urazie lub operacji. Najlepsza pora na rozpoczęcie

Rehabilitacja medyczna umożliwia usprawnianie osób po urazach lub skomplikowanych operacjach. Pacjenci, którzy doświadczyli urazów na skutek nieszczęśliwych wypadków, chorób lub borykają się z różnego rodzaju dysfunkcjami o zróżnicowanej przyczynie powinny poddać się zabiegom pozwalającym na powrót do normalnego funkcjonowania lub przynajmniej zmniejszenie skutków doznanych kontuzji.

Czas ma znaczenie, nie warto czekać

Rehabilitacja to często kluczowy moment w powrocie do zdrowia. Dzięki kompleksowemu działaniu oraz odpowiedniemu dobraniu zabiegów pacjent po urazie czy operacji odzyskuje sprawność i wraca do zdrowia. Kierunkowanie działań oraz prowadzenie zabiegów przez doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę to podstawa w powodzeniu rehabilitacji. Współczesna medycyna dostarcza również wydajne rozwiązania technologiczne, które zdecydowanie przyspieszają powrót do zdrowia. Obecnie zabiegi rehabilitacyjne potrafią zdziałać cuda. Bardzo ważne jest, by do rehabilitacji przystąpić jak najszybciej. Oczywiście ostateczną decyzję dotyczącą terminu rozpoczęcia zabiegów podejmuje lekarz.

Wywiad lekarski jest niezbędny

Skuteczne usprawnianie po operacji czy urazie z wykorzystaniem zabiegów rehabilitacyjnych wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem określonej specjalizacji. Podczas wywiadu lekarskiego podejmowana jest decyzja o skierowaniu pacjenta na konkretny rodzaj zabiegów. Lekarz określa szczegółowo także przyczynę, dlaczego dane zabiegi są wymagane oraz podaje ilość zabiegów do wykonania przez personel. Rehabilitanci oraz fizjoterapeuci opracowują już szczegółowy harmonogram prowadzonych działań. Dobór zabiegów przez lekarza oraz praca zespołu rehabilitantów decydują o powodzeniu kuracji. Zobacz zabiegi rehabilitacyjne zalecane po udarze: http://dobrybrat.pl/rehabilitacja-po-udarze/.

Zabiegi rehabilitacyjne, czyli jakie?

Rehabilitacja wykorzystuje wiele metod mających na celu poprawę kondycji pacjenta. Bardzo istotne jest leczenie ruchem, to jest zastosowanie kinezyterapii. W tej terapii rehabilitant dobiera odpowiednie ćwiczenia dedykowane konkretnemu pacjentowi i działające na dane schorzenie. Istotna jest pomoc personelu w prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń. Niezwykle skuteczną metodą jest wykorzystanie masaży rehabilitacyjnych. Przede wszystkim wykonywane są takie masaże, jak na przykład: masaż klasyczny częściowy, masaż kręgosłupa, masaż limfatyczny, masaż limfatyczny nóg, masaż limfatyczny twarzy i inne. Odpowiednio dobrane masaże poprawiają ukrwienie tkanek, wpływają na ich metabolizm oraz aktywizują chore miejsca. Zabiegi te pozwalają się także odprężyć i zrelaksować, co wpływa na komfort psychiczny podczas rekonwalescencji.

W usprawnianiu i leczeniu schorzeń wykorzystywane są specjalistyczne sprzęty, które umożliwiają zastosowanie wielu bardzo efektywnych metod, takich jak:

  • Krioterapia – użycie niskich temperatur w kuracji. Schłodzone do ekstremalnie niskich wartości powietrze działa bezpośrednio na tkanki, szczególnie te umiejscowione głęboko. Leczenie zimnem ożywia oraz dotlenia chore tkanki.
  • Hydroterapia – wykorzystanie dobrodziejstwa wody w prowadzeniu leczenia. Woda pozwala na całościowe działanie na pacjenta, zarówno mechanicznie, hydrostatyczne, jak i termicznie.
  • Laseroterapia – nowoczesna i bardzo skuteczna metoda oddziałująca na tkanki głębokie, do czego wykorzystuje się światło lasera.
  • Magnetoterapia – również bardzo efektywna metoda pobudzająca tkanki głębokie. W tej terapii wykorzystywane jest pole magnetyczne o bardzo wysokiej wartości.
  • Fonoforeza oraz jonoforeza – skuteczne i nowoczesne metody wykorzystujące ultradźwięki (fonoforeza) oraz prąd o niskim napięciu (jonoforeza) do aplikacji leków oraz substancji aktywnych bezpośrednio do chorych tkanek.
  • Galwanizacja – rodzaj zabiegów elektroterapeutycznych wykorzystujących prąd stały.
  • Elektrostymulacja – impulsy elektryczne, a konkretne prądy impulsowe o niskiej częstotliwości wykorzystywane są również w rehabilitacji. Metoda ta jest szczególnie cenna w przypadku pacjentów, którzy przeszli udar mózgu.

Gdzie udać się na rehabilitacje? Jakie ośrodki ją organizują?

Zabiegi rehabilitacyjne są przede wszystkim prowadzone w trzech jednostkach:

  • Poradnie rehabilitacyjne – w tym miejscu pacjenci korzystają z rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym. Poradnie przeznaczone są dla osób, których stan zdrowia pozwala im na leczenie ambulatoryjne, a więc nie ma konieczności przebywania w szpitalu.
  • Oddziały dzienne – jednostki te przeznaczone są dla pacjentów, którzy przebywając na oddziale korzystają z pełnej opieki hospitalizacyjnej, jednakże po przeprowadzeniu zabiegów udają się do domu. Stan zdrowia pacjentów korzystających z oddziałów dziennych nie pozwala im na korzystanie z trybu ambulatoryjnego.
  • Szpitale – rehabilitacja w szpitalach dedykowana jest pacjentom niesamodzielnym, którzy jednocześnie wymagają stałej opieki medycznej.

Atrakcyjną formą korzystania z rehabilitacji medycznej na najwyższym poziomie są ośrodki rehabilitacyjne organizujące turnusy rehabilitacyjne dla seniorów, dorosłych oraz dla dzieci. Profesjonalne centrum rehabilitacyjne gwarantujące doskonałą opiekę, to znajdujący się w Borach Tucholskich ośrodek rehabilitacyjny Dobry Brat. Jednostka ta świadczy kompleksową pomoc pacjentom wymagającym rehabilitacji po urazach, po operacjach oraz posiadającym innego rodzaju schorzenia. Centrum zapewnia doskonałą opiekę pacjentom w każdym wieku. W skład personelu wchodzi wyłącznie doświadczony i wysoce wykwalifikowany personel. Ośrodek posiada najnowocześniejszy sprzęt rehabilitacyjny. Dobór zabiegów odbywa się na podstawie szczegółowych konsultacji z najlepszymi lekarzami oraz podczas specjalistycznych badań. Pozwala to na dokładne określenie problemu i dopasowanie optymalnej kuracji, która wyeliminuje objawy oraz przyczynę dolegliwości. Pobyty rehabilitacyjne w centrum Dobry Brat umożliwiają szybką rekonwalescencję oraz przyspieszają powrót do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice