...
badania lekarskielekarze specjaliscisłużba zdrowiaZdrowiezdrowie kobiety

Badania podstawowe dla kobiet w wieku aktywizacji zawodowej

źródło: Pinterest
źródło: Pinterest

Sprawdzoną receptą na zdrowie są regularne badania profilaktyczne. Niestety wiele kobiet, szczególnie w wieku aktywizacji zawodowej, nie potrafi zadbać o siebie. Warto mieć swój organizm ciągle pod kontrolą i wykonywać badania podstawowe. Dlatego też, jeśli nie pamiętacie kiedy ostatnio robiłyście cytologię oraz badałyście krew, to najwyższy czas, żeby pójść do lekarza. Najpierw sprawdźmy – jakie badania są zalecane w waszej grupie wiekowej. Przed wami kilka informacji na temat badań dla kobiet w wieku 25-35 lat.

Podstawowe badania to morfologia krwi, OB, poziom glukozy we krwi i ogólne badanie moczu. Kobiety w wieku 25-35 lat powinny wykonywać je co roku. Ponadto na drugim miejscu znajduje się ex aequo badanie ginekologiczne i cytologia, które również warto uwzględnić w rocznym kalendarzu badań. Jeśli przyjmujemy pigułki antykoncepcyjne, sprawdzajmy stan organizmu średnio co pół roku. Wizyta u ginekologa pozwoli upewnić się czy przyjmowane przez  nas tabletki nie powodują żadnych skutków ubocznych. Najlepiej mieć swojego lekarza, który zna nasz organizm i ustali częstotliwość profilaktycznych badań. Przyszłe mamy powinny pamiętać o badaniu ginekologicznym cytologii, USG narządów rodnych, badaniu poziomu hormonów tarczycy oraz badaniu krwi na przeciwciała toksoplazmozy. Wykonujmy samobadanie piersi raz w miesiącu, najlepiej kilka dni po okresie. Nawet, gdy nie zauważymy niepokojących zmian, raz na dwa lata udajmy się do lekarza na USG piersi. Osoby, które są obciążone dziedzicznie nowotworem piersi, powinny wykonywać badanie średnio co pół roku.

badania stomatologiczne
źródło: Pinterest

Nie zapomnijmy także o kontroli stomatologicznej – najlepiej raz na 6 miesięcy. Zróbmy także USG brzucha i EKG – wystarczy raz na trzy lata. W takiej częstotliwości zgłośmy się również na RTG klatki piersiowej, chyba, że palimy papierosy – wtedy badajmy się co rok. Jeśli nie mamy problemów ze wzrokiem, raz na trzy lata udajmy się do okulisty. Osoby, które noszą okulary lub soczewki kontaktowe powinny kontrolować swoje oczy znacznie częściej – najlepiej według zaleceń lekarza.

Wiele kobiet w wieku 25-35 lat zauważa u siebie pierwsze objawy żylaków. Jeśli po całym dniu puchną nam nogi, pojawiają się nieestetyczne pajączki na skórze, to znak, że możemy mieć problemy z krążeniem. Profilaktycznie udajmy się do lekarza, który może skierować nas  na badanie dopplerowskie. Nie lekceważmy również żadnych znamion na skórze, szczególnie, gdy zauważysz jakieś zmiany w ich obrębie – udaj się do dermatologa. Raz do roku odwiedźmy internistę, który dokona pomiaru ciśnienia tętniczego i oceni nasz stan zdrowia.

Lista badań podstawowych dla kobiet w okresie aktywizacji zawodowej jest dość liczna. Nie przerażajmy się ich ilością – wystarczy, że raz na rok udamy się do lekarza. Nie zajmie nam to dużo czasu, zapobiegniemy wielu chorobom i będziemy cieszyć się pełnią zdrowia przez długi czas aktywizacji zawodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice