...
choroby i problemy zdrowotneprodukty farmaceutyczneZdrowie

Jak dbać o skórę wokół stomii?

Pielęgnacji skóry wokół stomii można się nauczyć. Potrzeba do tego szczególnej uwagi, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko podrażnień. Do oczyszczania i zaklejania skóry należy wybrać produkty, dzięki którym będzie ona czysta, sucha i bez stanu zapalnego. Opatrunek hydrokoloidowy, pianki i chusteczki do mycia, worki otwarte i zamknięte oraz płytki stomijne – to cała gama produktów niezbędnych w kosmetyczce każdego chorego. Jak zatem pielęgnować okolice skóry wokół stomii podczas wymiany worka?

Przygotowanie sprzętu stomijnego

Przed wymianą worka stomijnego należy upewnić się, czy mamy pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria. Przydadzą się: gaziki i delikatne chusteczki oczyszczające, nowy worek stomijny, opatrunek hydrokoloidowy  na świeże rany (kliknij), woda i jakieś opakowania na zużyty worek. Wymianę worka stomijnego najlepiej wykonać w pomieszczeniu, w którym nie będzie nam nikt przeszkadzał – najlepiej tam, gdzie jest swobodny dostęp do bieżącej wody. Uwaga! Worek odkleja się za pomocą obu rąk – jedną przytrzymuje się skórą, drugą trzyma się sprzęt.

Mycie i oczyszczanie skóry

Aby oczyścić stomię i skórę wokół niej, należy używać miękkich gazików. Potrzebne będzie także mydło przeznaczone dla stomików – po jego zastosowaniu, skórę należy dokładnie spłukać wodą. Zwykłe mydła mogą zawierać sztuczne barwniki i substancje zapachowe, które będą powodować reakcje alergiczne. W ostateczności pomocne może być szare mydło o prostym składzie chemicznym. Przydatne do oczyszczania skóry są również pianki w sprayu marki ConvaTec. Po umyciu skóry, należy ją dokładnie osuszyć, korzystając z ręcznika papierowego lub miękkiego papieru toaletowego koloru białego.

Stosowanie produktów zwiększających przyczepność worka

Przed naklejeniem płytki lub worka stomię otaczamy pastą ochronną, która zapobiega powstaniu nowych podrażnień, gdyż chroni skórę przed kontaktem z treściami jelitowymi. Jeżeli podrażnienia są obecne w dużej ilości, możemy użyć gazików nasączonych płynem, które tworzą na skórze cienką warstwę o właściwościach ochronnych. Nie zmywamy jej od razy, czekamy aż wyschnie i wtedy przyklejamy na nią worek, który będzie trzymał się mocniej skóry. Warto także zakupić specjalny przylepiec i pastę uszczelniającą. Wiele produktów znajdziecie na stronie marki ConvaTec.

Można szybko nauczyć się pielęgnacji skóry wokół stomii i oswoić się z wyposażeniem stomika. Warto spotkać się z pielęgniarką, która pomoże dobrać odpowiednik worek i płytkę oraz doradzi, jaki sprzęt zakupić do danego rodzaju stomii. Bez wątpienia trzeba pamiętać o częstym oglądaniu stanu skóry i sprawdzaniu szczelności układu stomia-płytka-worek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice