...
choroby i problemy zdrowotnePoradnikiZdrowie

Jak leczyć zapalenie górnych dróg oddechowych?

Zapalenie górnych dróg oddechowych pojawia się najczęściej w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną. W tym czasie krócej przebywamy na świeżym powietrzu, a dłużej w zadymionych, niewietrzonych pomieszczeniach, w których można spotkać zakatarzonych i kaszlących ludzi. Znacznie częściej wyziębiamy organizm i jesteśmy mniej odporni. Wszystkie te czynniki warunkują infekcje wirusowe dróg oddechowych. Jak sobie z nimi poradzić? Jak je leczyć?

źródło:http://www.hartujmisie.pl/
źródło:www.hartujmisie.pl

 

Górne drogi oddechowe to jama nosowa, gardło i krtań. Zapalenie występujące w tych okolicach jest wywołane w 90% przez wirusy, które szerzą się drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni z zarażonym. Uciążliwy katar jest pierwszym objawem choroby. Może współwystępować z zapaleniem gardła oraz kaszlem. Wszystkie objawy są niebywale meczące, dlatego warto działać natychmiastowo, by szybko je złagodzić.

Walka z katarem

Leczenie kataru nie jest łatwe. Wiele osób poddaje się na starcie walki w myśl powiedzenia: „nieleczony trwa siedem dni, a leczony tydzień”. Trzeba jednak być cierpliwym i próbować działać na kilku frontach. Wskazane jest stosowanie napojów rozgrzewających, np. herbaty z miodem, cytryną i imbirem lub z sokiem z malin, które skutecznie zwalczają wirusy. Warto wypróbować domowe inhalacje, korzystając z dobrodziejstw medycyny naturalnej. Parówki z dodatkiem olejków eterycznych mogą być pomocne w odetkaniu nosa. Należy także sięgnąć po leki z apteki, np. sztyfty do nosa z mentolem, które ułatwiają oddychanie lub preparaty o działaniu miejscowym w postaci kropli, żeli i aerozoli. Nie należy ich jednak stosować nie dłużej niż 5 dni.

Walka z kaszlem

Zapalenie górnych dróg oddechowych (sprawdź) zarówno u dzieci, jak i u dorosłych objawia się kaszlem suchym, który nieleczony przeobraża się w mokry. Na kaszel najlepsze są oczywiście syropy wykonane w domu oraz apteczne. Warto wiedzieć, że preparaty przeciwkaszlowe można stosować tylko do momentu pojawienia się wydzieliny. Stosowanie ich w kaszlu mokrym może być niebezpieczne i być przyczyną zalegania wydzieliny, czego konsekwencją nierzadko staje się zapalenie oskrzeli i płuc. Warto po syrop na kaszel udać się do lekarza. Oczywiście można podjąć walkę na własną rękę, ale tylko gdy mamy do czynienia z przeziębieniem, np. stosując syropy z cebuli i czosnku lub wykonując domowe inhalacje rozgrzewające górne drogi oddechowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice