...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Sprawdzony sposób na chore zatoki

Zapalenie zatok potrafi skutecznie obniżyć jakość codziennego funkcjonowania. Uciążliwy katar, ból w okolicach nosa, skroni i czoła niekiedy promieniujący aż do głowy oraz trudności z oddychaniem – to najczęstsze objawy chorych zatok. Dolegliwości zwykle pojawiają się w okresie jesienno-zimowym, choć nierzadko w niektórych przypadkach występują przez cały rok. Nie powinno się lekceważyć nawet najmniejszego bólu w okolicach zatok przynosowych. Co więcej – należy działać natychmiastowo! Nieleczone zatoki mogą być przyczyną innych chorób, m.in.  zapalenia opon mózgowych. Jak zatem leczyć zatoki za pomocą domowych i farmakologicznych metod? Poniżej kilka sposobów.

chora kobieta w łóżku dmucha nos bo ma sprawdzony sposób na zatoki

Płukanie zatok roztworem z soli fizjologicznej

Irygacja jest uznawana za jeden z najlepszych domowych sposobów na zatoki. Jest bardzo skuteczną metodą walki z tą dolegliwością. Płukanie zatok nie jest skomplikowanym „zabiegiem” – wystarczy wprowadzić do nosa płyn  składający się z wody morskiej, foli fizjologicznej i wody destylowanej, a to sprawi, że zatoki zostaną wypłukane z nadmiaru śluzu, zalegającego na błonach przynosowych oraz baterii, będących niekiedy przyczyną stanu zapalnego zatok. Czynność tę warto wykonać w łazience nad zlewem. Płyny do płukania zatok możecie kupić w aptece bez recepty.

źrodło: acatar.pl opakowanie kropli acatar czyli sposób na zatoki
źrodło: acatar.pl

Aerozole do nosa

Innym farmakologicznym sposobem na zatoki są aerozole do nosa, które warto mieć zawsze przy sobie, zwłaszcza  gdy musimy chodzić do pracy mimo choroby. To preparaty rozrzedzające wydzielinę zalegającą w zatokach. Oczyszczają zatoki z nadmiaru śluzu i poprawiają drożność ujścia zatok do jamy nosowej. Numerem jeden Acatar Hipertonic – to najskuteczniejszy sposób na zatoki na rynku polecany przez lekarzy, który nawilża i oczyszcza nos z wydzieliny zapalnej (sprawdź). Farmakologiczną kurację warto wspomóc również suplementem diety – Acatar Complex, bo broni on układ odpornościowy przed bateriami, odpowiedzialnymi za zapalenie górnych dróg oddechowych.

Inhalacje ziołami i olejkami

Wśród domowych sposobów na zatoki, najskuteczniejszym z nich są inhalacje. Te za pomocą ziół ułatwiają oddychanie i usuwanie śluzu z kanałów oddechowych. Warto wypróbować ziołowe mieszanki z rumianku, tymianku i mięty pieprzowej, które należy zaparzyć w 1 litrze wody. Przez kilka dni powinno się wdychać ten ziołowy napar, rezultaty kuracji będą widoczne już po pierwszym dniu. Cudowne właściwości lecznicze mają olejki eteryczne, m.in. eukaliptusowy, migdałowy i sosnowy. Można wlać kilka kropel do kominów zapachowych i wdychać zapach roznoszący się w pomieszczeniu lub przygotować  domową parówkę w łazience przez kilka minut raz dziennie.

Cieple okłady na czoło

To bardzo prosty i tani sposób na zatoki. Terapia ciepłem przyspiesza udrożnienie dróg oddechowych i ułatwia pozbycie się zalegającego śluzu. Okłady warto stosować z rozgrzanego w piekarniku grochu, który trzeba wsypać do woreczka uszytego z materiału. Takie ciepłe kompresy przynoszą ulgę, gdy występuje ostry ból u nasady nosa – charakterystyczny dla chorych zatok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice