...
ciałoPoradniki

Dlaczego w brzuchu boli?

przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha to najczęstszy problem, z którym zgłaszamy się do lekarza pierwszego kontaktu. Szacuje się, że z dolegliwościami ze strony brzucha zmaga się aż 62% Polaków. Ponad 100 mln przypadków dotyczy bólów związanych z układem pokarmowym. Polacy częściej uskarżają się na dyskomfort ze strony żołądka lub jelit, aniżeli ze strony układu moczowego. Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha?

Jeżeli chodzi o kobiety to większość z nich odczuwa ból brzucha, który jest spowodowany menstruacją. Bóle menstruacyjne u różnych kobiet mogą przybierać różne postaci. U jednych będą jedynie lekkim kłuciem w okolicach brzucha. U innych będą tak mocne, że zaburzą normalne funkcjonowanie. Silne bóle miesiączkowe mogą promieniować do nóg i lędźwiowej części kręgosłupa. Bardzo często mogą towarzyszyć im zawroty głowy, nudności, a nawet i wymioty.

Dolegliwości bólowe mogą wywołać także zaburzenia ze strony układu pokarmowego (zatrucia, niestrawność, nietolerancja pokarmowa). Spożywanie niektórych produktów pokarmowych może powodować wzrost produkcji gazów i tym samym nieprzyjemne rozpieranie brzucha. Do takich produktów należą m.in. kapusta, groch i zboża, zwłaszcza pszenica. Nie wszystkie osoby wiedzą, że nie tolerują glutenu, stąd powtarzające się u nich dolegliwości bólowe ze strony brzucha. Również jedzenie w pośpiechu może doprowadzić do bolesnych dolegliwości związanych z nagromadzeniem gazów w jamie brzusznej.

Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu brzucha? Dość częstą dolegliwością powodującą dyskomfort są schorzenia dróg żółciowych i wątroby. Do najczęściej pojawiających się należą: zapalenie pęcherzyka żółciowego, kolka żółciowa i ostre zapalenie wątroby. Bardzo często bóle brzucha pojawiają się przy okazji zapalenia jelit, zapalenia nerek, zapalenia trzustki oraz górnego odcinka przewodu pokarmowego (wrzody żołądka i dwunastnicy).

Mało kto wie, że ból brzucha może pojawić się również przy zapaleniu płuc, niewydolności zastoinowej serca i zawale serca. I to nie wszystko. Kłucie i dyskomfort w nadbrzuszu może świadczyć o zaburzeniach związanych z cukrzycą, chorobą tarczycy i nadczynnością przytarczyc. Z kolei gdy boli w podbrzuszu oznaczać to może jedno (no może dwa) – przepuklinę i choroby układu moczowo-płciowego (choroby jajników, macicy, zapalenie pęcherza moczowego, torbiel jajnika).

Pamiętajcie, że jeśli boli was cały brzuch i ból ma charakter „rozlany” wówczas konieczna jest szybka wizyta u lekarza. Taki ból może zwiastować nie tylko zapalenie żołądka czy niedrożność jelit, ale także bardzo groźną chorobę – zapalenie otrzewnej.

Jakie mogą być przyczyny bólu brzucha? Przeczytaj więcej na stronie No-Spa – to eksperci od bólu brzucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice