...
choroby i problemy zdrowotneprodukty farmaceutyczneZdrowie

Kamica nerkowa – jak przeciwdziałać bólowi?

Dolegliwości ze strony układu moczowego dotyczą coraz więcej osób po 30. roku życia. Jedną z chorób dotykających zarówno kobiety, jak i mężczyzn jest kamica nerkowa, która powstaje wskutek tworzenia się złogów zalegających w drogach moczowych. Przesunięcie się kamieni w układzie moczowym może być przyczyną zablokowania odpływu moczu. Efektem tego jest promieniujący i przeszywający ból, nazywany kolką nerkową. Atak kolki nerkowej najczęściej pojawia się niespodziewanie i towarzyszą temu inne dolegliwości. Warto wiedzieć jak objawy zwiastują kamicę nerkową i jak radzić sobie w sytuacji, gdy wystąpi atak kolki nerkowej.

pinterest
pinterest


Jak rozpoznać atak kolki nerkowej?
Ból w kamicy nerkowej jest jednym z najsilniejszych; może być nawet przyczyną wstrząsu bólowego. Kamienie powstają w miedniczkach nerkowych i przedostają się do pęcherza moczowego. Z czasem mogą go blokować, co powoduje zaleganie ich w moczu i wywołuje silny atak nerki. W okolicy lędźwiowej kręgosłupa odczuwamy ból promieniujący do podbrzusza i wewnętrznej powierzchni ud. Podczas ataku kolki nerkowej możemy odczuwać silną potrzebę oddawania moczu; czasami mogą pojawić się również wymioty, nudności, a nawet gorączka. Objawy towarzyszące kamicy nerkowej trwają zazwyczaj kilka godzin. Bez odpowiednich środków farmakologicznych nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Należy udać się do lekarza w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia kamicy nerkowej.

Jak złagodzić ból nerki?
Atak nerki jest tak silny, że do czasu przybycia lekarza możemy przyjąć środek rozkurczowy (np. NO-SPA MAX), aby ulżyć sobie w cierpieniu. Lek jest dostępny bez recepty, możemy mieć go zawsze przy sobie. NO-SPA jest naprawdę skuteczny, ponieważ zawiera podwójną dawkę substancji czynnej i uśmierza ból związany z kamicą nerkową. Ponadto możemy spróbować złagodzić dolegliwości bólowe przy pomocy termoforu. Przyłóżmy go do brzucha i połóżmy się na boku. Starajmy się pić dużo płynów (najlepsza będzie ciepła woda z cytryną); równie skuteczny jest napar z mniszka pospolitego. Naturalne metody pomogą jednak tylko załagodzi ból występujący w kamicy nerkowej.

Osoby, które cierpią z powodu „ataku” kamieni mogą otrzymać od lekarza środek rozkurczowy w zastrzyku. Po zwalczeniu bólu, lekarz podejmie leczenie, mające na celu usunięcie złogów i zaleci odpowiednią profilaktykę. Potrzebne będą także badanie ogólne moczu, USG nerek i urografia. Może zdarzyć się tak, że czekać nas będzie usunięcie kamieni za pomocą lasera, nierzadko też operacyjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice