...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Na pomoc uszkodzonej skórze – o tym, jak zrobić opatrunek

Zranienia mogą mieć miejsce w każdej niespodziewanej chwili, zarówno w domu, jak i w pracy. Warto mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy wyposażoną w różnego rodzaju opatrunki. Aby wybrać odpowiedni opatrunek, należy wiedzieć, jakie procesy zachodzą w ranie. Aby proces gojenia przebiegał bez powikłań i osiągnął pożądane efekty, wymagana jest duża wiedza i przede wszystkim wyczucie, kiedy dany opatrunek można stosować. Wiele ran trudno gojących się, takich jak np. owrzodzenia są przewlekłe – w tych przypadkach opatrunki mają wiele funkcji, m.in. oczyszczanie i regulacja wilgotności. O opatrunkach na rany proste i złożone przeczytacie poniżej.

źródło: pixbay.pl
źródło: pixabay.pl

Uszkodzenia skóry mogą mieć różnorodny charakter. Ze względu na to wyróżnia się rany cięte, kłute, postrzałowe, szarpane, kąsane, zatrute i wiele innych. Każdą ranę należy jak najszybciej zabezpieczyć opatrunkiem jałowym. Oto mini poradnik.

Opatrywanie ran powierzchniowych

Niewielkie rany na skórze, takie jak otarcia i skaleczenia należy przemyć czystą wodą lub wodą utlenioną. Jeżeli do uszkodzenia skóry doszło podczas pracy, warto okolicę rany przemyć wodą z mydłem i koniecznie zdezynfekować wodą utlenioną. Na koniec zakładamy opatrunek osłaniający, który za zapobiegać powstaniu zakażenia i zanieczyszczenia rany. Może to być typowy plaster z opatrunkiem lub kompres z gazy jałowej, który zamocujemy za pomocą bandaża, plastrów lub opaski. Tego typu opatrunki stosujemy najczęściej przy ranach, w których nie występuje intensywne krwawienie.

Opatrywanie ran głębokich

W ranach głębokich, np. powstałych w wyniku działania ostrych przedmiotów, np. noża, należy jak najszybciej zatamować krwawienie. Pierwsza pomoc polega zatem na przemyciu rany wodą utlenioną i przyłożenie opatrunki jałowego. Niekiedy konieczne może okazać się być chirurgiczne zszycie. Przy ranach głębokich warto pamiętać o tym, by docisnąć miejsce krwawienia ręką i dołożyć element dociskający do rany w postaci np. zwiniętego bandaży.

Opatrywanie ran martwiczych

Opatrunek hydrożelowy GranuGEL® (źródło: http://www.convatec.pl/)
Opatrunek hydrożelowy GranuGEL® (źródło: www.convatec.p)

W przypadku ran przewlekłych, powstających np. wskutek odleżyn i owrzodzeń, wymagane jest wybieranie specjalnych opatrunków aktywnych, tzw. chroniących ranę przed czynnikami z zewnątrz oraz wpływającymi na gojenie się. Opatrunki te pochłaniają wysięk, zapewniają odpowiednie pH w skórze oraz przyspieszają proces oczyszczania rany. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów opatrunków. Dużą popularnością cieszą się opatrunki hydrożelowe (sprawdź), które pochłaniają nadmiar wydzieliny, zapewniają nawodnienie tkanki i pozwalają na usunięcie martwej tkanki, co przyspiesza gojenie się. Działają na zasadzie mokre na mokre. Opatrunki te oddają do rany ok. 40% wody w postaci żelu, który nie przylega do rany, zatem łatwo i bezboleśnie można go usunąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice