Cały dzień spędzacie za biurkiem? Odczuwacie ból kręgosłupa w odcinku szyjnym? Nie macie siły i ochoty biec zaraz po pracy na zajęcia fitness? Jest na to sposób. Ćwiczenia na kręgosłup, które można wykonywać zarówno w pracy, jak i domu! Nikt się nie zorientuje, że właśnie rozciągacie mięśnie. Aby odrobinę się rozruszać, nie musicie wstawać z fotela. Oto kilka propozycji ćwiczeń na odcinek szyjny kręgosłupa ( kliknij ), które warto wykonywać w natłoku pracy biurowej.
Aby zniwelować negatywne skutki pracy siedzącej jest tylko jeden sposób – ruch. Oto zestaw ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie kręgosłupa, dzięki którym dotlenicie mózg, poprawicie krążenie i rozluźnicie ciało. To ćwiczenia, które powinny wykonywać osoby, które cierpią na reumatyzm, tj. odczuwają sztywność stawów, obrzęki oraz znaczne osłabienie mięśni.
Ćwiczenie rozluźniające odcinek szyjny kręgosłupa

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym daje o sobie znać niemal codziennie. Napięta głowa podczas pracy siedzącej, stres i brak ruchu potęgują dolegliwości bólowe. Dlatego warto profilaktycznie rozluźniać kark. A to sposób: należy przychylić głowę w prawo, a dłoń położyć z lewej strony i z całej siły próbować wyprostować głowę, zaciskając dłoń. Czynność należy powtórzyć, zmieniając stronę. Inne pomocne ćwiczenie na kręgosłup szyjny to kręcenie głową raz w lewą, raz w prawą stronę, zachowując proste plecy. Należy wykonać kilka serii, by rozluźnić te partie mięśni. Dobrym ćwiczeniem jest także wykonanie skłonów głową w bok i w przód (jak na zdjęciu obok).
Ćwiczenie rozciągające ramiona i ręce
Podczas siedzenia przy biurku należy również pamiętać o rozciąganiu niektórych partii ciała – głównie ramion i rąk, które są spięte podczas długotrwałego przesiadywaniu przy biurku. Ćwiczenia rozciągające można wykonać bez wstawania od biurka. Oto sposób. Wyobraźcie sobie gest „stop” i spróbujcie wyciągnąć ramiona oraz wyprostować dłoń. Następnie lewą dłonią należy złapać za palce u prawej, by wyciągnąć je do tyłu. W takiej pozycji należy wytrzymać przez kilkanaście sekund. Inne ćwiczenie na kręgosłup to łączenie rąk na wysokości klatki piersiowej i trzymanie w tym czasie łokci w pozycji równoległej do podłogi.
Tak naprawdę, kiedy siedzicie za biurkiem, macie sporo okazji do ćwiczeń i rozluźnienia mięśni. Możecie np. prostować raz jedną, raz drugą nogę i zataczać nimi małe kółka lub mocno napinać mięśnie brzucha. Ćwiczenia na kręgosłup powinny stać się Waszym codziennym nawykiem biurowym, jak picie kawy o poranku czy włączanie komunikatora.
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!