...
pielęgnacja twarzyPoradnikitwarz

Jak cykl miesiączkowy wpływa na naszą skórę

źródło: pinterest
źródło: pinterest

Cykl miesiączkowy to nieodłączny element życia każdej kobiety. Składa się z 4 faz i zazwyczaj trwa 28 dni. U niektórych kobiet okres od jednej miesiączki do drugiej może obejmować od 25 do 35 dni i też jest to w pełni normalne. Większość z nas kojarzy cykl miesiączkowy z nieprzyjemnym bólem brzucha. Chyba żadna nie pomyślała nawet, jaki wpływ ma on na naszą skórę. A trzeba przyznać, że nie zawsze ten wpływ jest dobry.

Od fazy cyklu miesiączkowego zależy to, w jaki sposób powinnyśmy zajmować się naszą cerą. Prawda jest taka, że w okresie od jednej miesiączki do następnej, nasza skóra wykazuje zupełnie inne potrzeby. W tym czasie może też zmieniać swój wygląd – raz być promienna i świeża, innym razem poszarzała i zmęczona. Jak pielęgnować skórę (czego unikać, czego jej dostarczać) podczas różnych faz cyklu miesiączkowego? O tym poniżej.

Początek cyklu miesiączkowego

Sam początek cyklu miesiączkowego jest niezwykle trudny dla naszej skóry. Co się wtedy dzieje? Nasza skóra staje się przesuszona i ściągnięta. Może być zaczerwieniona, spierzchnięta i mało elastyczna. Wykazuje też większe tendencje do podrażniania i uszkadzania.

Co możemy zrobić? Na pewno powinnyśmy unikać silnych kremów, zwłaszcza tych na bazie kwasów AHA i z witaminą C. Na pewno powinnyśmy zrezygnować z wszelkich zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej. Nie dość, że mogą się nie przyjąć, to na dodatek mogą poważnie podrażnić skórę. Podstawą pielęgnacji skóry powinno być w tym czasie intensywne nawilżanie. Warto w tym czasie tradycyjne kosmetyki zamienić na apteczne – bez konserwantów, sztucznych barwników i ulepszaczy. Na dyskomfort związany z przesuszeniem skóry, świetnie sprawdzą się preparaty z pantenolem i kwasem hialuronowym.

Środkowa faza cyklu miesiączkowego

Od 10 dnia cyklu miesiączkowego w naszym organizmie wzrasta poziom estrogenów. I to właśnie wtedy zaczyna się najlepszy czas dla naszej skóry. Środkowa faza cyklu to czas, kiedy nasza skóra dość szybko się regeneruje, jest odpowiednio nawilżona i ma piękny kolor. Wygląda świeżo, zdrowo, po prostu – idealnie.

Środkowa faza cyklu (około 10-16 dnia) to świetny czas na różnego rodzaju eksperymenty kosmetyczne. To także dobry czas na wypróbowywania nowych kosmetyków bez obawy, że któryś podrażni skórę. Skóra w tym czasie jest bardzo spokojna i odporna na czynniki zewnętrzne, tak więc nic jej nie grozi.

Końcowa faza cyklu miesiączkowego

Cykl miesiączkowy pod sam koniec swego trwania powoduje intensywną produkcję łoju. To właśnie w tym czasie na naszej skórze mogą pojawiać się niedoskonałości w postaci krost i krostek.

Co możemy zrobić dla naszej skóry pod koniec cyklu miesiączkowego? Na pewno nie narażać jej na działanie preparatów tłuszczowych, które tylko pogorszą jej kondycję. Podstawą pielęgnacji w tym czasie powinno być używanie toniku, który oczyści i odświeży skórę, a do tego pomoże pozbyć się nadmiaru łoju. Dobrze sprawdzą się także preparaty o działaniu matującym. Warto sięgać nie tylko po matujące kremy nawilżające, ale także matujące podkłady i pudry do twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice