...
badania lekarskieZdrowie

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o USG połówkowym

USG połówkowe powinna wykonać każda ciężarna. Badanie należy przeprowadzić między 18. a 22. tygodniem ciąży. To najważniejsze badanie USG w ciągu trwania ciąży, bo pozwala sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i ocenić budowę całego jego ciała – od czubka głowy po małego paluszka u stopy. Badanie to pozwala także określić, jak ułożony jest płód, łożysko oraz pępowina.

Kiedy dokładnie wykonać USG połówkowe?

Lekarz prowadzący ciąże zazwyczaj namawia, aby poczekać z badaniem do 20. lub 22. tygodnia ciąży, ponieważ wtedy widać dokładniej narządy niż w 18. tygodniu. Po prostu o wiele bardziej szczegółowo jest ocenić struktury anatomiczne dziecka, które są większe. Podczas badania sprawdza się, jak pracuje serce oraz wykrywa się ewentualne zaburzenia jego rytmu lub wady.

Jak wygląda badanie USG ciąży?

USG połówkowe trwa nieco dłużej niż zwykłe USG ciąży, tj. od 30 do 45 minut.  Musi być bardzo dokładne i przeprowadzone bez presji czasu. Jeśli lekarz po 15 min stwierdzi, że wszystko jest w porządku, może to świadczyć o tym, że badanie wykonał niedokładnie.  Przed badaniem warto uprzedzić lekarza, czy chcemy poznać płeć dziecka, czy nie.  Obraz widoczny na monitorze jest czarno-biały, dlatego niełatwo jest dostrzec przyszłej mamie narządy dziecka. Podczas badania ocenie podlegają: głowa (czaszka, mózg, twarz), klatka piersiowa, serce, jama brzuszna, kręgosłup, pęcherz moczowy i nerki.  Poza budową płodu ocenia się także ilość płynu owodniowego i położenia łożyska. W trakcie USG połówkowego, zbadany jest także wiek ciąży oraz określony termin porodu.

Jak przygotować się do badania USG?

Nie trzeba szczegółowo przygotowywać się do USG połówkowego. Z pewnością, pęcherz moczowy ciężarnej, jak przed każdym USG, powinien być pusty. Przed badaniem warto nie kremować skóry brzucha tłustymi kosmetykami, np. przeciw rozstępom. Warto także zabrać ze sobą coś słodkiego, aby ewentualnie pobudzić dziecko (gdy śpi) do jakichkolwiek ruchów za pomocą cukru.

Czy USG połówkowe może wykonać każdy ginekolog?

Prawidłowo wykonane badanie USG połówkowe wyklucza wady wrodzone, z jakimi może się urodzić dziecko. Zatem to badanie powinien wykonać lekarz, który jest specjalistą w USG oraz w diagnostyce prenatalnej. Ginekolodzy specjalizujący się w tym badaniu mają certyfikaty FMF oraz PTG do wykonywania tego badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice