...
choroby i problemy zdrowotne

Jak postępować z workiem stomijnym?

co to jest stomia

Stomia. Dla wielu osób słowo zupełnie nieznane. Zabieg chirurgiczny polegający na utworzeniu stomii przedłużył niektórym osobom życie. Zacznijmy jednak od początku. Niektóre choroby uniemożliwiają wydalanie. Nie oznacza to, że jesteśmy skazani na śmierć. Możemy poddać się stomii, czyli mówiąc potocznie stworzeniu odbytu brzusznego.

Wyróżnimy trzy rodzaje stomii. Pierwsza z nich to kolostomia powstająca, gdy operacyjnie zostaje wydobyte na wierzch jelito grube. Druga, czyli ileostomia polega na stworzeniu ujścia dla jelita cienkiego. Czasami potrzebna jest także urostomia. Podczas operacji wydobywa się na powierzchnię brzucha część dróg moczowych.

Przed operacją każdy chory zastanawia się, jak później żyć z takim obciążeniem? Dla niektórych jest to temat dosyć kontrowersyjny. Jednak za pomocą worków stomijnych można zapewnić sobie odpowiedni komfort. Worek przytwierdza się do stomii za pomocą specjalnych past. Do pojemniczka wydostają się efekty wydalania. Z racji tego, że proces ten jest nieświadomy, konieczne jest, aby worek stomijny był cały czas przymocowany do brzucha.

Życia ze stomią po prostu trzeba się nauczyć. Po jakimś czasie zauważymy, że nie ma w tym nic strasznego. Najważniejsze jest zachowanie właściwej higieny. Regularnie myjmy skórę wokół stomii. Nie używajmy do tego żadnych drażniących środków.

W naszym interesie jest także ciągłe sprawdzanie stanu woreczka. To bardzo ważne, aby pojemnik był szczelny. Żeby czuć się dobrze, stosujmy prawidłową dietę regulującą metabolizm. Spożywajmy potrawy bogate w błonnik i pijmy dużo wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice