Category Archives: badania lekarskie

USG piersi – wszystko, co powinnaś wiedzieć o badaniu

USG piersi to jedno z badań profilaktycznych, która pozwala wykluczyć zmiany łagodne i złośliwe, które pojawiają się u kobiet w gruczołach sutkowych. To badanie ultradźwiękowe, które można wykonać w każdym wieku i dowolnym momencie cyklu menstruacyjnego. USG piersi jest bezbolesne i szybkie, bo trwa  nie więcej niż 20 minut.  Jakie są wskazania do badania? Jak wygląda USG? I jak się przygotować do badania ultradźwiękowego piersi?

Read more

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o USG połówkowym

USG połówkowe powinna wykonać każda ciężarna. Badanie należy przeprowadzić między 18. a 22. tygodniem ciąży. To najważniejsze badanie USG w ciągu trwania ciąży, bo pozwala sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i ocenić budowę całego jego ciała – od czubka głowy po małego paluszka u stopy. Badanie to pozwala także określić, jak ułożony jest płód, łożysko oraz pępowina.

Read more

Kiedy do proktologa?

Wizyta u proktologa to dla wielu pacjentów „zło” konieczne. Do tego specjalisty udają się wtedy, gdy naprawdę cierpią z powodu uciążliwych schorzeń odbytu i odbytnicy. Problemy zdrowotne związane z tym obszarem ciała są wstydliwe, a samo badanie u proktologa budzi ogromny niepokój. Kiedy należy niezwłocznie udać się do tego specjalisty? Jak wygląda badanie u proktologa?

Read more

Badania prenatalne – kiedy koniecznie należy je wykonać?

Badania prenatalne pozwalają wykryć poważne wady genetyczne u dziecka. Dają duże szanse na wczesne rozpoznanie choroby oraz szybkie podjęcie leczenia – niekiedy jeszcze w łonie matki. Można je podzielić na inwazyjne (wykonuje się je tylko wtedy gdy istnieje ryzyko wad genetycznych) oraz nieinwazyjne (powinny być standardowym badanie wykonywanym u każdej kobiety, w Polsce są zalecane wszystkim osobom, które ukończyły 35. rok życia).  Jakie są wskazania do wykonania tych dwóch rodzajów badań.

Read more

Podologia – nowa dziedzina medycyny

Ostatnio coraz więcej mówi się o zabiegach podologicznych przeprowadzanych w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej. Podologia to nowa dziedzina medycyny, która dopiero „raczkuje” w  Polsce. Jak sama nazwa wskazuje (podos z greckiego oznacza stopę) zajmuje się stopami – nie tylko ich estetyką, ale również leczeniem. O tym czym jest podologia i jakie zabiegi na stopy oferuje przeczytacie więcej w dzisiejszym wpisie.

Read more

Badania u ginekologa – kiedy należy je wykonać?

Wizyta u ginekologa dla niejednej kobiety jest źródłem ogromnego stresu, zwłaszcza dla młodych dziewczyn. Niektóre panie wciąż unikają ginekologa jak ognia. Tymczasem samo badanie trwa kilka minut i zwykle jest bezbolesne, a do wywiadu lekarskiego można się wcześniej przygotować. Nie jest tajemnicą, że systematyczna profilaktyka ginekologiczna jest podstawą zdrowia każdej kobiety. Badanie ginekologiczne nie jest takie straszne, jak się Wam wydaje. 

Read more

Jak rozpoznać infekcji dróg moczowych?

Infekcje dróg moczowych dotyczą znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Budowa anatomiczna narządów żeńskich, tj. krótka cewka moczowa sąsiadująca z ujściem pochwy i odbytu sprzyja gromadzeniu się drobnoustrojów, które są przyczyną stanu zapalnego. Objawy choroby są dość charakterystyczne i nie można ich bagatelizować. Niewyleczone zapalenie dróg moczowych może być przyczyną niektórych chorób nerek.

źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com

Read more

Nowoczesne metody leczenia kanałowego

Na temat leczenia kanałowego powstało wiele mitów wytworzonych przez pacjentów unikających stomatologa ogromnym łukiem. Jednak i w tym przypadku można odnieść się do starego powiedzenia, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Dziś leczenie kanałowe nie jest już tak długie i bolesne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie stomatolodzy stosują nowoczesne metody, które są mniej inwazyjne i bardzo skuteczne. Jedną z nich jest leczenia kanałowe pod mikroskopem.

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Read more

Nie odkładaj wizyty u ginekologa na później

Strach przed pierwszą wizytą u ginekologa może być czymś naturalnym. Z czasem jednak wstyd i niepokój powinien minąć. Niestety w rzeczywistości dla wielu kobiet kolejne wizyty są źródłem lęku i ogromnego stresu. Wiele pań odwiedza swojego lekarza dopiero wtedy, gdy odczuwa naprawdę silne objawy – zwykle utrudniające codzienne funkcjonowanie. Statystyki dowodzą, że Polki wciąż omijają ginekologa szerokim łukiem nawet pomimo kampanii medialnych promujących większą dbałość o zdrowie intymne.

wizyta u ginekologa (źródło:pinterest)

wizyta u ginekologa (źródło:pinterest)


Strac...

Read more

Rak gardła – jak go rozpoznać?

Rak gardła to cichy zabójca. Rozwija się bardzo powoli, jego objawy przypominają symptomy infekcji górnych dróg oddechowych, są bardzo często lekceważone przez wielu pacjentów, co z pewnością zmniejsza szansę na wczesne rozpoznanie choroby nowotworowej. Rak gardła występuje najczęściej u osób palących papierosy oraz alkoholików.  Jakie są pierwsze objawy choroby i jakie są szanse na skuteczne wyleczenie?

papierosy - czynnik warunkujący raka gardła (źródło:pinterest)

papierosy – czynnik warunkujący raka gardła (źródło:pinterest)


Objaw...

Read more