...
badania lekarskieZdrowiezdrowie kobiety

USG piersi – wszystko, co powinnaś wiedzieć o badaniu

USG piersi to jedno z badań profilaktycznych, która pozwala wykluczyć zmiany łagodne i złośliwe, które pojawiają się u kobiet w gruczołach sutkowych. To badanie ultradźwiękowe, które można wykonać w każdym wieku i dowolnym momencie cyklu menstruacyjnego. USG piersi jest bezbolesne i szybkie, bo trwa  nie więcej niż 20 minut.  Jakie są wskazania do badania? Jak wygląda USG? I jak się przygotować do badania ultradźwiękowego piersi?

Wskazania do badania USG piersi

Nie jest tajemnicą, że po 20. roku życia każda kobieta powinna samodzielnie wykonać badanie piersi przynajmniej raz w miesiącu i zawsze tego samego dnia cyklu miesięcznego.  A po 30. roku życia zaleca się wykonanie USG piersi przynajmniej raz w roku. Jeżeli kobieta zauważa u siebie nietypowe bóle piersi, powinna zgłosić się na USG.  Ponadto wskazania do tego badania to: stwardnienia i guzki wyczuwane palapacyjnie oraz nietypowy wyciek z sutków u pań, które nie są w ciąży i nie karmią piersią.  USG piersi zaleca się u kobiet, które są obciążone genetycznie zachorowaniem na raka piersi oraz u osób, które stosowały hormonalną terapię zastępczą.

Przebieg badania USG piersi

Do badania każda kobieta kładzie się na łóżku. Lekarz smaruje  żelem najpierw jedną, a potem drugą pierś, który ułatwia przewodzenie sygnałów ultradźwiękowych. Do każdej piersi lekarz przykłada głowicę aparatu i wodzi nią z dołu do góry oraz na boki.  Głowica jest podłączona do komputera, na którego monitorze można obserwować ewentualne zmiany badanej tkanki piersiowej. Badanie USG pozwala wykryć zmiany o wielkości od 5 mm , np. guzy i torbiele.

Przygotowanie do USG piersi

Oczywiste jest to, że kobieta do badania rozbiera się od pasa w górę. USG najlepiej wykonać na początku cyklu miesiączkowego, kiedy wielkość piersi nie jest jeszcze zmieniona pod wpływem hormonów. Chyba że lekarz zaleci inny termin badania. Ważne jest to, aby na badanie przynieść wyniki i opis poprzedniego USG.

USG piersi jest badaniem nieinwazyjnem, bezpiecznym i bezbolesnym. Badanie obejmuje obserwację nie tylko gruczołów, ale również przestrzeni zlokalizowanych pod pachami. Uwaga! USG piersi u kobiet starszych może wykazywać nieprawidłową oceną stanu gruczołów, dlatego zawsze należy poddać się mammografii. USG piersi jest bardziej dokładne u osób młodych, ponieważ tkanka piersiowa u nich jest jeszcze spoista.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice