...
higiena ciałaHigiena i pielęgnacja

Higiena intymna podczas miesiączki

W czasie miesiączki właściwa higiena intymna jest niezwykle ważna. Nie tylko dodaje świeżości, ale przede wszystkim zapobiega infekcjom dróg rodnych, które nieleczone mogą być przyczyną poważnych schorzeń okolic intymnych. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, by zapewnić sobie komfort na dłużej.

 

źródło:pinterest
źródło:pinterest

Trudny cykl menstruacyjny

Wiele kobiet boryka się z nieregularnym okresem, zatem moment wystąpienia krwawienia pierwsze dnia może przydarzyć się w nieoczekiwanym momencie (polecam szczególnie nastolatkom stronę myob.pl, dzięki której można wyliczyć datę kolejnej miesiączki oraz przeczytać nt. cyklu miesiączkowego). Warto mieć zawsze przy sobie produkty higieniczne oraz dobierać ich rozmiar do intensywności krwawienia. Powstaje pytanie – tampony czy podpaski? Na temat jednych i drugich powstało wiele mitów. Oba produkty mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Tampony nie są zalecane paniom, które mają infekcje. Z pewnością za nich zakupem przemawia wiele – wygoda i bezpieczeństwo. Podpaski natomiast uchodzą za zdrowsze i bardziej ekologiczne. Panie, które kochają ekologiczny styl życia na pewno docenią podpaski wielokrotnego użytku oraz kubki menstruacyjne. Ja osobiście preferuję tampony OB, bo są „najczystsze” w użytkowaniu i czuję się w nich pewnie zarówno w domu, jak i w pracy.

Właściwa higiena intymna

Podczas miesiączki warto pamiętać o codziennym podmywaniu (minimum dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem). Latem czynność tę należy wykonywać częściej, bo okolice intymne są bardziej narażone na kontakt z bakteriami. W czasie menstruacji należy unikać kąpieli w wannie i z gorącą wodą. Ważne! Nie należy podmywać się za pomocą myjek i gąbek. Warto natomiast przeznaczyć do tego celu specjalny, bawełniany ręcznik. W pracy należy mieć przy sobie chusteczki higieniczne. Ponadto ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do higieny intymnej, które mają pH zbliżone do odczynu pochwy, usuwają nadmiar wydzieliny i neutralizują nieprzyjemny zapach.  Podczas wyjazdów wakacyjnych dobrze jest podmywać  się tylko zwykłą wodą. Jest zdecydowanie lepsza od kosmetyków hotelowych, typu żele i mydła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice