...
Poradniki

Alergia pokarmowa u niemowląt – jak z tym żyć?

Alergie pokarmowe to zmory naszych czasów. Choruje na nie coraz więcej dzieci, zwłaszcza w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Radzenie sobie z tym schorzeniem jest ogromnym wyzwaniem dla rodziców, którzy muszą kierować się na co dzień wieloma restrykcyjnymi zasadami żywienia, aby maluch mógł prawidłowo się rozwijać i zdrowo rosnąć. Niezmiernie ważny jest wybór mleka z hydrolizowanym białkiem (czyli hipoalergicznego). Ponadto szalenie istotne jest umiejętne reagowanie na zmiany skórne, które są pierwszymi objawami alergii.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Pierwsze objawy alergii u noworodka

Na świat przychodzi upragniony potomek. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie te ciągle kolki, bóle brzucha i co gorsze – regularne ulewanie. W dodatku malec jest rozdrażniony, płacze, nie śpi on i nie śpią jego rodzice. Na buzi dziecka pojawiają się czerwone plamki i grudki, a na dłoniach i łokciach suche oraz szorstkie zmiany skórne w postaci płatków. Mały alergik może mieć także częste biegunki. To scenariusz, który dotyczy niejednej rodziny, w której noworodek ma alergię pokarmową. O wszystkich oznakach trzeba jak najszybciej powiadomić pediatrę, który najczęściej zaleci zmianę diety i wskaże mleko hipoalergiczne optymalne do rozwoju noworodka.

Dieta eliminacyjna matki i mleko modyfikowane

Jeżeli mama karmi dziecko piersią, to dziecko mogą uczulać niektóre składniki obecne w jej pożywieniu. Niezmiernie ważne jest zatem wyeliminowanie z diety produktów, które mogą być przyczyną alergii u dziecka, np. cytrusy, soja, ryby i mleko krowie. Mama musi bacznie obserwować dziecko po zrezygnowaniu z niektórych pokarmów, dzięki czemu będzie wiedziała, jakie składniki powodują ból brzucha u malucha.  Niepokojące objawy pojawiają się również u dzieci, które od pierwszych dni życia karmione są mlekiem modyfikowanym. W tym przypadku należy jak najszybciej zmienić mieszankę, np. na NAN Pro HA 1 (sprawdź opinie), które zawiera aktywne kultury baterie, kwasy tłuszczowe i inne składniki niezbędne w żywieniu niemowląt w pierwszych miesiącach życia.

Pielęgnacja skóry małego alergika

Wiele młodych mam nie wie, jak prawidłowo pielęgnować skórę niemowlaka i zwykle stosuje zbyt dużo kosmetyków. Produkty te dodatkowo wysuszają cienki i delikatny naskórek. U dzieci z alergią pokarmową pojawiają się wypryski i zaczerwieniania, które należy leczyć, stosując produkty przepisane przez dermatologa. Duże właściwości regeneracyjne mają emolienty, które świetnie nawilżają naskórek i minimalizują ryzyko problemów skórnych. Należy również zadbać o natłuszczanie skóry po kąpieli oraz odpowiednie nawilżanie balsamem lub emulsją dla niemowląt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice