...
piękny uśmiechPoradniki

Plamki na zębach – przyczyny powstawania i sposoby usuwania

pinterest
pinterest

Niewłaściwa higiena jamy ustnej, picie kawy, czerwonego wina lub czarnej herbaty, palenie papierosów, przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia hormonalne, spożywanie barwionej żywności może prowadzić do powstania plam na zębach. Ich przyczyną jest odkładanie się kamienia, wynikające z utwardzenia się płytki bakteryjnej. Plamki na zębach nie wyglądają zbyt dobrze, a już na pewno nie dodają nam uroku. Niekiedy są też źródłem kompleksów. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że z plamkami czyli przebarwieniami można walczyć i walkę tę można wygrać.

O ile plamki wewnętrzne może zwalczyć tylko dentysta lub higienista, o tyle z przebarwieniami zewnętrznymi jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. W jaki sposób? Oto kilka wskazówek…

Po pierwsze – zmiana nawyków żywieniowych

Zmiana diety może i nie usunie istniejących już plamek na zębach, jednakże na pewno pomoże uchronić się przed nowymi. Dobrze jest więc wyeliminować z codziennego menu produkty silnie barwiące, takie jak: niektóre warzywa (pomidory, marchew, papryka) i owoce (jagody, maliny, czereśnie) oraz napoje bogate w plamiącą zęby taninę.

Po drugie – wybielanie w gabinecie stomatologicznym

Jest to najłatwiejsza, a jednocześnie najbardziej skuteczna metoda usuwania plamek z zębów. Doskonałe efekty przynosi zarówno wybielanie laserowe, jak również wybielanie nakładkowe. Pierwszy rodzaj wybielania polega na oczyszczeniu zębów z osadów i zaaplikowaniu na dziąsła specjalnego żelu ochraniającego, a następnie nałożeniu na zęby preparatu wybielającego i naświetlaniu go przez odpowiedni czas. Dla lepszego efektu wybielania, cały cykl powtarza się 3 krotnie po 15 minut. Tak więc na jedną wizytę wybielającą należy zarezerwować około godziny czasu. Druga metoda polega na pobraniu wycisku szczęki w celu odlania modeli zębów i wykonania indywidualnie dopasowanych nakładek wybielających. Takie specjalnie nakładki wybielające z odpowiednim płynem wybielającym należy zakładać na noc przez 4 kolejne noce. Niestety, profesjonalne zabiegi potrafią słono kosztować, tak więc decydując się na tego typu walkę z plamami na zębach, trzeba liczyć się z wysokimi kosztami finansowymi.

Po trzecie – wybielanie w domowym zaciszu

Pasta do zębów ELMEX INTENSYWNE OCZYSZCZANIE (źródło: www.gaba-dent.pl)
Pasta do zębów ELMEX INTENSYWNE OCZYSZCZANIE (źródło: www.gaba-dent.pl)

Usuwanie plamek we własnym domu jest metodą znacznie tańszą, od tej praktykowanej w gabinetach dentystycznych. Aby pozbyć się nieestetycznych przebarwień, wystarczy sięgnąć po odpowiednie produkty wybielające. Do wyboru mamy zazwyczaj pasty i żele wybielające oraz specjalne wkłady, które należy nosić kilka godzin dziennie. Osobiście polecam zainteresować się ofertą produktów z grupy GABA. Na stronie gaba-dent można znaleźć rzetelne informacje i wskazówki stomatologiczne dotyczące higieny i pielęgnacji zębów (zobacz gaba-dent.pl –plamki na zębach)

Produktem, który bez wątpienia zasługuje na uznanie jest specjalistyczna pasta do zębów ELMEX INTENSYWNE OCZYSZCZANIE, która zachowuje gładkość i naturalną biel zębów oraz zapobiega powstawaniu przebarwień. Aby oczekiwane efekty były widoczne, zaleca się szczotkowanie zębów pastą ELMEX INTENSYWNE OCZYSZCZANIE co drugi dzień lub zgodnie z zaleceniami dentysty. Tak jak podczas profesjonalnego oczyszczania zębów u dentysty, specjalne składniki polerujące zawarte w paście dokładnie oczyszczają powierzchnię zębów i przywracają jej naturalną biel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice