...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Jak poradzić sobie z nadwrażliwością zębów?

źródło:Pinterest
źródło:Pinterest

Jeżeli odczuwasz nagły i przeszywający ból zębów podczas jedzenia lodów lub picia gorącej kawy, może być to objaw nadwrażliwości zębów. Dolegliwość powoduje uczucie dyskomfortu i często utrudnia życie. W Polsce problem dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn – nawet tych, które szczególnie dbają o higienę jamy ustnej. Niestety wiele osób lekceważy objawy nadwrażliwości zębów i nie zgłasza się do stomatologa. Tymczasem wystarczy odpowiednia pielęgnacja obejmująca stosowanie żelów i past, aby uchronić zęby przed kolejnym atakiem bólu. Przyda się także zdrowa dieta.

Skąd ta nadwrażliwość zębów?
Zdrowe zęby posiadają tkankę zwaną zębiną, która jest chroniona przez szkliwo i dziąsła. Na wskutek różnych czynników zębina, może zostać odsłonięta i staje się wrażliwa na bodźce zewnętrzne, bo znajdują się w niej kanaliki zębinowe, przez które przechodzą włókna nerwów. W efekcie nadwrażliwe zęby reagują bólem na ciepło, zimno oraz kwaśny i słony smak.

Bardzo często przyczyny nadwrażliwości zębiny należy szukać w nieumiejętnym szczotkowaniu. Mocno czyścimy zęby twardą szczoteczką poziomymi ruchami – drażnimy przez to dziąsła i uszkadzamy szkliwo. Ponadto w wyniku spożywania niektórych produktów spożywczych, ślina nabiera kwaśnego odczynu i osłania szyjki zębowe. Niewiele osób wie, że przyczyny nadwrażliwości zębów można szukać w chlorowanej wodzie i paleniu papierosów, bo pogarszają ukrwienie dziąseł. Dolegliwością sprzyja także nocne zgrzytanie zębów odpowiedzialne za ścieranie szkliwa. Jak widać, przyczyny nadwrażliwości zębów mogą być niekiedy bardzo różne. Nie ma sensu skazywać się na permanentny ból zęba, wystarczy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego w celu zasięgnięcia porady u dentysty, który zaleci odpowiednie pasty i żele do pielęgnacji zębów.

Co na nadwrażliwość zębiny?
Tylko prawidłowa higiena jamy ustnej i systematyczne stosowanie odpowiednich preparatów stomatologicznych złagodzi objawy nadwrażliwości zębów – przeczytaj więcej na stronie gaba-dent o nadwrażliwości zębów. Podstawą jest regularne mycie zębów pastą zawierającą wysokie stężenie fluoru. Polecam żel Elmex na bazie aminofluorku, który wnika do otwartych kanalików zębiny, redukując reakcje bólowe. Warto zainwestować w produkty opracowane dla osób z odsłoniętymi szyjkami zębów, np. Elmex Sensitive Plus. Pasta do zębów ma niski wskaźnik ścieralności oraz chroni przed próchnicą szyjek i zębiny. Płyn do płukania jamy ustnej zawiera dwa składniki aktywne, które zamykają kanaliki zębiny i redukują jej nadwrażliwość. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup szczoteczki do zębów o miękkim włosiu i umiejętne mycie ruchami kolistymi. Zęby wrażliwe warto myć na koniec, kiedy włókna szczoteczki będą już nieco miękkie. Na delikatne zęby najlepsza będzie także dieta bogata w wapń i fosfor oraz unikanie napojów gazowanych i słodzonych, typu coca-cola.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice