...
Poradniki

Woda toaletowa a perfumowana. Czym różnią się między sobą?

woda toaletowa a perfumowana flakon
Źródło: www.hebe.pl

Zastanawialiście się kiedyś, jaka jest różnica między wodą toaletową a perfumowaną? Chyba mało kto zaprząta sobie tym głowę (sprawdź). Na każde pachnidło zwykliśmy mawiać perfumy, nie wchodząc głębiej w ową definicję. Tymczasem różnica jest diametralna i dotyczy przede wszystkim stężenia olejków zapachowych. Perfumy w czystej postaci mają tych olejków największe stężenie. Woda perfumowana plasuje się tuż za nimi. Woda toaletowa posiada tych olejków znacznie mniej niż woda perfumowana. Jednakże najmniej posiada woda kolońska. Warto o tym pamiętać.

EDP czy EDT?

Na pewno nie raz stojąc w drogerii przed półką z perfumami zastanawiałeś się, co dokładnie oznaczają EDP i EDT zawarte na buteleczkach zapachów. Tajemnicze symbole to nic innego jak skróty. EDP = eau de parfum i jest to woda perfumowana. EDT = eau de toilette, czyli woda toaletowa. I teraz tak – woda perfumowana to kompozycja, w której stężenie olejków zapachowych wynosi od 10 do 20%. W przypadku wody toaletowej stężenie wynosi zazwyczaj między 5 a 10%. Wnioski? Woda perfumowana charakteryzuje się silniejszym zapachem i z reguły jest trwalsza. Woda toaletowa jest lżejsza i jednocześnie mniej trwała pod względem utrzymywania się zapachu na skórze.

Co kupić – perfumy, wodę perfumowaną czy toaletową?

Zastanawiając się nad zakupem konkretnego zapachu, warto wziąć pod uwagę cenę. Perfumy w czystej postaci będą najdroższym wyborem. Za oryginalne będziemy musieli zapłacić nawet 600-700 zł. I też nie wszędzie je dostaniemy. Bardziej popularne są wody perfumowane, które można kupić w każdej drogerii za 250-350 zł. Tańsze, bo w granicach 50-100 zł będą na pewno wody toaletowe. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w większości przypadków cena odzwierciedla trwałość zapachu. Biorąc pod uwagę wybór: woda toaletowa a perfumowana, zawsze radzę zdecydować się na perfumowaną. W jej przypadku zapach będzie utrzymywał się przez cały dzień. Nie będzie zatem potrzeby spryskiwania się zapachem co parę chwil. No chyba, że mamy do czynienia z sezonem letnim. Wówczas lepszym wyborem będzie lekka woda toaletowa. Jej zapach nie będzie przytłaczał a jedynie będzie fajnie odświeżał i orzeźwiał.

Podsumowanie

Woda toaletowa a perfumowana… Największa różnica między jednymi a drugimi zapachami widoczna jest głównie w cenie. Woda perfumowana jest zawsze droższa od toaletowej, gdyż stężenie zawartych w nich olejków zapachowych jest wyższe. Tak więc od waszego budżetu zależy głównie, na co się zdecydujecie. Woda toaletowa mimo iż tańsza i może mniej trwała, nie jest gorsza od wody perfumowanej. Ale tak jak mówię – wybór między jedną a drugą to kwestia bardzo indywidualna.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice