...
produkty farmaceutyczneZdrowie

Jak dbać o higienę jamy ustnej u małych dzieci?

Wiele rodziców zadaje sobie pytanie – od kiedy uczyć dziecko szczotkowania zębów? Powszechnie wiadomo, że pierwsze lata życia naszych maluchów są szalenie ważne nie tylko dla stanu ich mlecznego uzębienia, ale także dla przyszłości zębów stałych. Zatem im szybciej malec nauczy się zasad higieny jamy ustnej, tym większa szansa na zdrowe zęby w dorosłych życiu. Oto garść rad dla rodziców, jak dbać o „mleczaki” swoich potomków, m.in. tu znajdziesz informacje – jaką pastę do zębów dla dzieci wybrać? , jaka szczoteczka będzie najlepsza dla malucha?

źródło:pinterest
źródło:pinterest

Szczoteczka do zadań specjalnych

Kiedy u dziecka pojawią się pierwsze zęby mleczne (najczęściej około 6 miesiąca życia), należy kształtować u malucha nawyk szczotkowania. Potrzebna będzie odpowiednia szczoteczka z bardzo małą główką i miękkim, nylonowym włosiem. Zęby należy myć u niemowląt codziennie przed zaśnięciem, natomiast u małych dzieci rano i wieczorem. Warto zakupić szczoteczki, które bardziej przypominają zabawkę niż akcesorium do higieny jamy ustnej. Uwaga! Małe dziecko nie umie jeszcze dokładnie szczotkować zębów i wypłukiwać pasty z buzi, dlatego po zakończeniu mycia należy usunąć resztki pasty za pomocą gazy. Szczoteczki dla niemowląt dostępne są w aptekach, są najczęściej gumowe i bardzo miękkie – idealne do nauki dbania o zęby w pierwszych miesiącach życia.

Pasta do zębów dla dzieci

Niektóre pasty do zębów można stosować już od 6. miesiąca życia, nie zawierają one fluoru i są bardzo delikatne dla jamy ustnej malucha. Od 2. roku życia można zacząć stosować pasty o bardzo niskim poziomie zawartości fluoru (1000 ppm) i nakładać na szczoteczkę nie więcej niż tyle, co ziarnko groszku. W wieku 4 lat dziecko potrafi samodzielnie szczotkować zęby. Ważne jest, aby posiadało dobrą pastę do zębów o delikatnym smak, która będzie chronić zęby przed próchnicą. Godną polecenia pastą do zębów dla dzieci jest Colgate, bo nie zawiera barwników i ma neutralne pH.  Na jej tubce widoczne są znane postacie z kreskówek, co stanowi dodatkową zachętę dla malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice