
Włosy w okresie jesienno-zimowym są bardzo często przesuszone, zmęczone i zniszczone. Intensywne promieniowanie słoneczne w czasie wakacyjnych wojaży osłabia ich strukturę, czego konsekwencją jest ich wypadanie. Ponadto niedostateczna ilość witamin i składników odżywczych w diecie sprawia, że włosy stają się słabe, kruche i łamliwe. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak niska temperatura powietrza, zimny wiatr i śnieg, mogą zaszkodzić kondycji naszych cebulek. Jakie są zatem najlepsze sposoby na zdrowe włosy jesienią? Wystarczy właściwa pielęgnacja, kosmetyki i zdrowa dieta!
Pielęgnacja włosów
Włosy niezbyt dobrze reagują na niskie temperatury w okresie jesienno-zimowym. Szczególnie łatwo ulegają przesuszeniu, zatem powinniśmy im aplikować preparaty nawilżające i to po każdym umyciu głowy. W tym celu można skorzystać z gotowych odżywek na włosy, np. od Nivea o działaniu nawilżającym i regeneracyjnym lub wykonać domowe maseczki z oliwy z oliwek lub nafty kosmetycznej.


Jesienią włosy potrzebują intensywnego nawilżania, zwykłe odżywki bez spłukiwania mogą okazać się niewystarczające. Warto stosować specjalne olejki na włosy i jedwab w płynie. Nie zapomnijmy o kilku zasadach podczas mycia włosów. Najpierw płuczemy włosy letnią wodą, potem zimną. Po umyciu zawijamy głowę w turban i pozwólmy włosom naturalnie wyschnąć. Dobrze jest zakupić specjalne szampony na wypadanie włosów z czarnej rzepy i skrzypu polnego oraz wcierać jedwab w końcówki włosów. Niektóre kosmetyki możemy przygotować samodzielnie w domu. Potrzebujemy do tego olejku rycynowego, żółtka jaj oraz soku z cytryny. Wszystkie zmieszane w naczyniu składniki warto wcierać w skórę głowy i pozostawić na 20 minut nakrywając włosy ciepłym ręcznikiem. Maseczka wzmocni cebulki włosów oraz odżywi skórę głowy.
Odżywianie od wewnątrz
Zdrowa dieta ma ogromny wpływ na stan skóry i włosów. Jesienią i zimą brakuje nam witamin mikroelementów, które dostarczaliśmy organizmowi w postaci warzyw i owoców latem. Powinniśmy pamiętać o spożywaniu posiłków bogatych w witaminy z grupy B, żelazo, cynk, magnez oraz białko. Na śniadanie koniecznie zjedzmy musli lub płatki owsiane z mlekiem – znajdziemy w nich wiele cennych składników odżywczych. Nie zapomnijmy także o cynku, którego najwięcej jest w orzechach, pestkach dyni i warzywach strączkowych.

Możemy także przyjmować gotowe suplementy na włosy w postaci witamin, aby szybciej uzupełnić niedobory i skutecznie wzmocnić strukturę. Polecam wyciąg ze skrzypu polnego, magnez i cynk w tabletkach oraz bratek. Wypadanie włosów jesienią może mieć inną genezę. Zanim zdecydujemy się na zakup preparatów na włosy, udajmy się na badania krwi, aby wykluczyć niedobór żelaza, jedną z przyczyn utraty włosów.
W czasie jesiennych spacerów chrońmy włosy przed zimnem i zniszczeniem. Zakładajmy czapki – zabezpieczajmy skórę głowy przed utratą ciepła. Starajmy się unikać lokówek i prostownic. Jeśli chcemy farbować włosy, wybierzmy kosmetyki bez amoniaku.
Cześć, Nazywam się Weronika Buczkowska w 2013 roku skończyłam studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, na kierunku Lekarskim.
Interesuje się szeroko rozumianą ochroną zdrowia oraz kosmetologią, dlatego też postanowiłam założyć bloga, aby dzielić się zdobytą wiedzą. Sądzę, że prowadzenie bloga pomoże mi poszerzać swoją wiedzę z ulubionych dziedzin. Zapraszam internautów do przeglądania mojego bloga oraz do komentowania wpisów!