
Mianem alergii określa się nadmierną reakcję obronną organizmu na czynniki, które dla innych osób są obojętne. Jedną z najczęściej występujących objawów jest alergia na pyłki. Pierwsze objawy mogą pojawiać się już w styczniu lub lutym, kiedy to zaczyna pylić leszczyna. Nieprzyjemne dolegliwości mogą występować nawet do kwietnia, a czasami i maja. Które drzewa uczulają najczęściej, jakie są typowe symptomy tego typu alergii, a także jak dokładnie wygląda kalendarz pylenia – o tym poniżej.
Co dokładnie uczula?
Alergia na pyłki drzew jest rzadsza, aniżeli alergia na pyłki traw, jednakże z równie dużym skutkiem potrafi dokuczyć i obniżyć jakość życia. Do gatunków drzew, które uczulają najczęściej zalicza się wspomnianą wcześniej leszczynę, olchę, brzozę, platan, a także wierzbę, buk i dąb.
Jakie są objawy alergii na pyłki drzew?
Do typowych symptomów tego typu alergii zalicza się łzawienie oczu i nieżyt nosa. Bardzo często pojawiają się także napady kichania i uczucie świądu wewnątrz nosa. U niektórych osób mogą pojawić się także zmiany skórne w postaci wysypki, pokrzywki i wybroczyn. Charakterystyczne są również stany podgorączkowe. Wiele osób przy uczuleniu na pyłki drzew uskarża się również na astmę oskrzelową i zapalenie spojówek wywołujące pieczenie i łzawienie oczu. U niektórych osób typowe objawy alergii mogą się nie pojawić. Wystąpić za to może ogólne rozbicie, osłabienie i problemy z koncentracją.
Kalendarz pylenia
Aby odpowiednio przygotować się na nadejście alergii i dolegliwości z nią związanych, warto wcześniej zaznajomić się z kalendarzem pyleń, który pozwoli dokładnie określić stężenie alergenów występujących w różnych miesiącach roku w wybranych regionach Polski. Taka wiedza nie tylko pozwoli odpowiednio przygotować na pojawienie się objawów, ale także pomoże uniknąć największego stężenia alergenów i tym samym pozwoli zminimalizować wystąpienie symptomów o największej sile.