...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Odleżyny – przyczyny powstania choroby

Osoby przykute do łóżka na długi często skarżą się na odleżyny. Te trudno gojące się rany mogą sprawiać ogromny ból i być przyczyną zakażeń objawiających się na wypukłych częściach układu kostnego. Jakie są przyczyny odleżyn (sprawdź) i jak im zapobiegać?

źródło: pixabay.pl
źródło: pixabay.pl

Najczęstsze przyczyny odleżyn

odlezynyOdleżyny to nic innego, jak martwica skóry powstająca wskutek niedotlenienia tkanek. Tworzą się na pośladkach, łokciach, kości ogonowej, łydkach, biodrach, piętach i obojczyku.  Sprzyja im przede wszystkim długotrwałe uruchomienie w jednej pozycji powstałe wskutek ograniczenia aktywności fizycznej i zaburzenia krążenia krwi. W grupie wysokiego ryzyka są osoby chorujące na cukrzycę, nietrzymanie moczu i niewydolność krążenia. Na powstanie odleżyn mogą wpłynąć także czynniki zewnętrzne, takie jak: tarcie, ucisk oraz inne urazy mechaniczne skóry. Odleżyny mogą być również rezultatem długo gojących się ran powstających w wyniku oparzeń.

Profilaktyka odleżyn

Odleżynom można zapobiec, dbając o higienę, prawidłowo pielęgnując skórę oraz stosując różnego rodzaju akcesoria, które minimalizują ucisk na ranę. Niezmiernie ważna jest zmiana położenia ciała chorego. Codzienne oklepywanie miejsc narażonych na ucisk staje się koniecznością. W profilaktyce odleżyn trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie. Aby uniknąć podrażnień skóry, należy myć ciało delikatnym mydłem, osuszać ręcznikiem bez pocierania oraz natłuszczać oliwką. Ważne jest także łóżko, ponieważ chory spędza na nim całe dnie. Warto zakupić specjalny materac przeciwodleżynowy i zmiennociśnieniowy oraz poduszki, kliny i wałki, na których pacjent będzie mógł swobodnie leżeć. W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym dostępne są krążki przeciwodleżynowe oraz inne akcesoria, jakie zapobiegają powiększaniu się owrzodzeń. W leczeniu odleżyn ważne jest również używanie odpowiednich opatrunków i okładów, które skutecznie minimalizują powstanie głębokich zmian na skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice