...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Wstydliwy problem – nieprzyjemny zapach z ust

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust jest dość powszechna dolegliwością, która skutecznie uprzykrza życie niejednej osobie. Może stanowić „barierę” w zawieraniu nowych znajomości lub być przyczyną obniżenia poczucia własnej wartości, zwłaszcza dla ludzi młodych. Jakie są przyczyny choroby i jak sobie radzić z nieprzyjemnym oddechem każdego dnia? O tym przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

źródło:pinterest
źródło:pinterest


Najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu

skuteczny płyn na nieprzyjemny zapch z ust (źródło:gaba-dent.pl)
skuteczny płyn na nieprzyjemny zapach z ust (źródło:gaba-dent.pl)

Zastanawiasz się czy ta dolegliwość dotyczy także ciebie? Zapytaj kogoś bliskiego lub zrób mały test. Nie myj zębów po posiłku i po 3 godzinach szeroko wysuń język i dotknij palcem tylniej części języka. Jeżeli poczujesz niemiły zapach to może być sygnał, że wydziela się z twoich ust nieprzyjemna woń. Poza tym musisz wiedzieć, że problem nie bierze się „ od tak”. Przykry zapach z ust w większości przypadków jest skutkiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz chorób zębów i dziąseł. Jeżeli np. masz próchnicę lub kamień nazębny lub nosisz protezę, to jest duże prawdopodobieństwo, że to jest przyczyną cuchnącego zapachu. Niektóre choroby, takie jak grzybica jamy ustnej, owrzodzenia, afty oraz bakteryjne zapalenie dziąseł i przyzębia mogą być również czynnikami warunkującymi utrzymywanie się nieświeżego oddechu w ustach nawet latami. Ponadto dolegliwość może mieć swoje źródło w chorobach gardła, przełyku i żołądka. I tak na przykład przy wrzodach żołądka mogą wydzielać się do przełyku kwaśne soki trawienne, które zatruwają oddech. Jedno jest pewne: nie ma co bagatelizować halitozy, jeżeli przyczyna choroby nie leży w nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Trzeba udać się do lekarza!

Higiena jamy ustnej a nieprzyjemny zapach z ust

Gdy jednak popełniasz grzeszki podczas codziennego mycia zębów? Zdecydowanie prawidłowa higiena jamy ustnej nie ogranicza się tylko do szczotkowania zębów dwa razy dziennie. Aby zachować świeży oddech, potrzebujesz poza pasta i szczoteczką do zębów również płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznych. Konieczne mogą okazać się płukanki antybakteryjne, które zawierają fluor oraz substancje zwalczające przykry zapach. Godny polecenia płyn do płukania jamy ustnej to Meridol Halitosis, który skutecznie zwalcza przyczynę nieprzyjemnego zapachu z ust. Działa antybakteryjnie i zachowuje neutralną mikroflorę w jamie ustnej. Konieczne jest również regularne czyszczenia języka za pomocą szczoteczki przeznaczonej do tego celu (posiadające po przeciwnej stronie włosia specjalną tarkę do czyszczenia języka).
Więcej ciekawych informacji na temat – co na nieprzyjemny zapach z ust – znajdziecie pod linkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice