...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

Mokry kaszel u niemowląt – jak ułatwić odkrztuszanie?

Kaszel u niemowląt zawsze budzi niepokój rodziców. Utrudnia oddychanie i zasypianie oraz sprawia, że maluch nie ma apetytu. Przyczyny kaszlu to najczęściej zapalenie górnych dróg oddechowych i niekiedy alergia. Zwykle pojawia się w wyniku infekcji wirusowej, ale także innych czynników, takich jak suche powietrze, dym z papierosów oraz chorób: zapalenia zatok i oskrzeli. Kiedy słychać, że maluch odkasłuje śluz – masz do czynienia z mokrym kaszlem. Jak pomóc dziecku w prosty sposób?

źródło: /pixabay.com
źródło: pixabay.com

Oklepywanie plecków

Nie można hamować mokrego kaszlu, ponieważ pomaga oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny. Aby ułatwić niemowlakowi odkrztuszanie, warto kilka razy w ciągu dnia oklepywać plecki dłonią, szczególnie przed zaśnięciem i przed każdym karmieniem lub podaniem leku. Nie jest to skomplikowane, wystarczy przybrać odpowiednią technikę. Oto najskuteczniejsza metoda. Rodzic siada na kanapie, a niemowlę układa tak, aby jego brzuch leżał na udach opiekuna, a głowa była nieco niżej niż jego tułów. Ważne jest to, aby plecków dziecka nie oklepywać otwartą dłonią, ale ułożyć ją w formie łódki (łącząc palce). Oklepywanie należy rozpocząć od środka pleców, kierując się wzdłuż kręgosłupa w stronę lędźwi. Czynność powinna trwać nie dłużej niż 5 minut. Warto robić przerwy co kilka klepnięć.

Inhalacje

Kaszlący niemowlak powinien przebywać w pomieszczeniu, w którym powietrze jest dobrze nawilżone. W takim warunkach drogi oddechowe lepiej pracują i szybciej wracają do dobrej kondycji. Warto wietrzyć pokój dziecka i używać nawilżaczy powietrza. Pomocne są także inhalacje za pomocą pary wodnej i soli fizjologicznej. Lekarz może także przepisać lek mukolityczny do inhalacji, np. Mucosolvan, który nie będzie bardziej skuteczny na kaszel u dziecka niż w formie syropu. Starsze dzieci mogą być inhalowane również olejkami eterycznymi, np. eukaliptusowym, pod warunkiem, że nie mają alergii. Na kaszel u dziecka pomaga oczyszczanie noska (sprawdź).

Leki wykrztuśne

U dzieci do trzeciego roku życia syrop na kaszel mokry powinien zalecać lekarz pediatra. Niektóre leki bez recepty możemy podawać dziecku na własną rękę wtedy, gdy objawy są nam znane i niezbyt nasilone. Zawsze należy sprawdzić, czy syrop jest odpowiedni do rodzaju kaszlu. Zanim podamy lek, należy przeczytać ulotkę i przede wszystkim bezwzględnie przestrzegać dawek. Warto wiedzieć, że wykrztuśnie działa ciepłe mleko z miodem i masłem. Można je podawać dzieciom około drugiego roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice