...
choroby i problemy zdrowotneZdrowie

To grypa czy przeziębienie? Jak rozpoznać objawy choroby?

Jesteśmy w samym środku sezonu zachorowania na grypę i przeziębienie. Mimo tego że z każdym dniem czuć wiosnę coraz bardziej, o wiele łatwiej o przeziębienie niż w sezonie zimowym. Ściągamy czapki i szaliki, zakładamy cienkie kurtki oraz płaszcze, zapominając o tym, że aura jest na tyle zmienna, że nietrudno o wyziębienie. W dodatku jesteśmy osłabieni po zimie, nierzadko brakuje nam witamin i minerałów, zatem bardziej podatni na infekcje bateryjne i wirusowe, których konsekwencjami są przeziębienie i grypa. Niełatwo odróżnić te choroby, zwłaszcza u dzieci. Oto objawy, które pomogą Wam różnicować błahą infekcję od grypy.

źródło: hartujmisie.pl
źródło: hartujmisie.pl

Na szczęście tylko przeziębienie

Przyjęło się mawiać mam grypę. Ale czy to naprawdę już grypa? Czasami to tylko zwykła infekcja górnych dróg oddechowych. Wtedy mowa o przeziębieniu. Objawy choroby są typowe: pojawia się uciążliwy katar i kaszel, niekiedy obecny jest ból gardła i ma miejsce podwyższona temperatura. Katar zazwyczaj jest bezbarwny i wodnisty, a kaszel – suchy i męczący. Z czasem wydzielina utrudnia oddychanie i odkrztuszanie. Zatkany nos powstający w wyniku obrzęku błony śluzowej może sprawić, że nie czujemy smaku podczas spożywania posiłków. Niekiedy organizm podczas przeziębienia jest odwodniony oraz pojawiają się bóle głowy, które utrudniają koncentracje.

Czas nasilenia objawów to 2-3 doby. Osłabiony organizm jest atakowany wówczas przez wirusy. Należy działać natychmiastowo, tj. wygrzewać ciało. Jeżeli infekcja wirusowa trwa dłużej i pojawia się przewlekła gorączka, to możemy mówić o zakażeniu bakteryjnym (sprawdź).

Grypy nie wolno bagatelizować

Grypa jest znacznie poważniejszym schorzeniem niż przeziębienie. I choć niektóre objawy są takie same, nie warto czekać, aż same przejdą. Każdego roku na grypę choruje kilkanaście milionów ludzi, w tym około 1 miliona umiera. W ostatnich latach choroba zbiera śmiertelne żniwo również w Polsce. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat objawów grypy i jeszcze istotniejsze – szybkie reagowanie na chorobę. Grypa powstaje w wyniku infekcji bakteryjnych.

Szybko pojawia się gorączka (nawet do 39 stopni Celsjusza), katar, mokry i suchy kaszel, bóle mięśniowe, dreszcze, bóle stawów i niekiedy wymioty. Uwaga! Niewyleczona grypa może być przyczyną zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia płuc i zapalenia zatok. Nie można lekceważyć żadnych objawów grypy. Ważne jest wiosenne hartowanie, tj. spędzanie czasu po pracy na świeżym powietrzu, aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały, które podnoszą odporność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Editor's choice